جوراب دیابتی چیست  و چگونه تولید می‌شود ؟

کامل ترین مقاله در حوزه تولید جوراب نانو و طبی برای افراد دارای دیابت

۱. دیابت چیست؟
دیابت یک بیماری مزمن و مادام العمر است که در آن سطح قند موجود در خون بالاتر از حد استاندارد می‌باشد. انسولین هورمنی است که توسط غده پانکراس تولید و ترشح می‌شود ، هدف از ترشح این هورمن کنترل میزان قند خون است که در دیابت به علت ترشح نشدن انسولین و یا بدلیل مقاومت بدن در برابر انسولین و یا هر دو علت،  ایجاد می‌شود .

خرید اینترنتی جوراب دیابتیک و دیابتی نانو

از برند های خوب این نوع جوراب میتوان به پا آرا و آبنوس و جوراب پنج انگشتی ورتا اشاره کرد. مطمئن ترین مکان برای خرید سایت دیجی کالا می باشد.

خواص جوراب دیابتی 

 1. جنس آن پنبه طبیعی است و حدالامکان بی رنگ و سفید تولید میگردد.
 2. در قسمت کش آن از  مواد درجه یک استفاده میگردد تا پا را اذیت نکند. 
 3. قسمت کش آن شل بافته میشود.
 4. برای تولید آن از مواد نانو استفاده میشود تا میکروب ها را از بین ببرد و از چک کردن پا جلو گیری کند.
 5. قسمت پنجه آن صاف و بدون دوخت است و ازتکنولوژی روز دنیا برای قسمت پنجه آن استفاده میشود تا برجستگی نداشته باشد.

۲. مکانیسم ایجاد زخم پای دیابتی
دیابت با چند مکانیسم موجب زخم پای دیابتی می‌شود. معمولاً علت اصلی ایجاد زخم فقدان حس درد نوروپاتی( آسیب عصبی) است به عبارت دیگری، آسیب عصبی منجر به از دست دادن حس در پاهای فرد می‌شود. در اوایل بیماری به هنگام آسیب عصب‌ها، ممکن است فرد دچار درد پا شود اما به مرور این موضوع سبب کاهش حساسیت پا به درد و زخم خواهد شد. به طوری که اگر فرد در معرض زخم پا باشد، هیچ حس و دردی را احساس نخواهد کرد.

از طرفی دیگر خود نوروپاتی پوست پا را خشک و شکننده می‌کند و استعداد ترک برداشتن پوست را افزایش می‌دهد و اگر بهداشت پا رعایت نشود، باکتری‌ها و همچنین قارچ‌های موجود در عرق بدن و پا باعث عفونت می‌شود. از طرف دیگر به علت اختلال سیستم ایمنی، ساز و کار مقابله با میکروب‌ها در افراد دیابتی اختلال دارد و زخم افراد دیابتی در معرض عفونت قرار می‌گیرد. از طرف دیگر به علت درگیری عروقی، خون رسانی به بافت‌های آسیب دیده مختل است و همین ترمیم بافت را با اختلال مواجه می‌کند.
زخم بیماران دیابتی معمولا روند طبیعی درمان را به خوبی طی نمی‌کند و التهاب زخم به طور غیر طبیعی طول می‌کشد، میزان تکثیر و رشد باکتری‌ها بیشتر شده و به مرور توانایی طبیعی بدن برای بازسازی و ترمیم زخم کاهش می‌یابد.

جوراب دیابتی

خرید اینترنتی جوراب پنج انگشتی دیابتی پا آرا – چنیک – گروچا – آبنوس – نانو دیابتیک

۳. جوراب دیابتی – دیابتیک چیست؟ 

جوراب دیابتی به منظور به حداقل رساندن آسیب‌های پای افرادی که مبتلا به دیابت هستند مانند زخم پای دیابتی طراحی شده است.

انتخاب جوراب مناسب می‌تواند محافظت پا را تضمین نموده و از بروز بسیاری از عوارض جلوگیری کند. تمام بیماران دیابتی نیاز به جوراب دیابت ندارند. اما آن دسته از بیمارانی که رنگ و دمای پایشان تغییر کرده است، با آسیب عصبی یا تغییرات دیگری در احساس پا مواجه شده‌اند یا پایشان مرتب به دلیل ساییده شدن به جوراب زخم می‌شود، بهتر است برای محافظت بیشتر از پاهای خود به‌جای جوراب معمولی از جوراب دیابتی استفاده کنند. پوشیدن جوراب دیابت راهکاری عالی است که با پیشگیری از بیماری پای دیابتی، بیمار را از صرف هزینه های بالا برای درمان عوارض متعدد نجات می‌دهد.

توصیه می‌شود اگر پای فردی به تغییرات دما حساس است، به سرعت قرمز و تحریک می‌شود و یا متورم می شود، حتماً جوراب دیابتی تهیه کند. اگر فرد باردار است و به دیابت بارداری مبتلا شده‌، جوراب‌ دیابتی برای کاهش ورم پا بسیار مفید خواهد بود.

۴. تفاوت جوراب معمولی با جوراب دیابت چیست ؟

جوراب دیابتی ویژگی‌های خاصی دارد که در زیر به آن اشاره میکنیم.

ویژگی های یک جوراب دیابتی مناسب:

۱. Non-elasticated cuffs : جوراب کش نداشته باشد و یا قسمت کش آن بسیار شل باشد. در انگلیسی به قسمت کش جوراب cuff میگویند.

۲. No prominent seams : دوخت سردوزی آن برجسته نباشد به عبارتی با روسو سردوزی شده باشد. جورابی که با روسو سردوزی شود به آن ( flat toe seam  یا seam-free) گفته می‌شود.

افرادی که بیماری دیابت دارند از جوراب دیابتی استفاده می‌کنند. این نوع جوراب‌ها بدون درز تولید می‌شوند به عبارتی برای سردوزی آنها حتما باید از دستگاه سردوز روسو استفاده شود همانطور که اطلاع دارید وقتی با سردوز معمولی جوراب را سردوزی کنید قسمت دوخت شده برجسته می‌شود و این برجستگی باعث سایش بیشتر پا و جوراب با پا می‌گردد که این سایش برای فردی که دیابت دارد خطرناک است و شاید باعث ایجاد زخم و عفونت شود.

۳. Keep in warmth  particularly for winter use در زمستان گرم باشد.

۴. Allow feet to breathe and sweat to dry out particularly for summer use
جوراب قابلیت تنفس پذیری داشته باشد و عرق پا را خشک کند.
نکته : یکی از خاصیت های پنبه این است که تنفس پذیری خوبی دارد و در زمستان گرم است و در تابستان خنک.

علاوه بر این جوراب دیابتی بگونه ای طراحی می‌شود تا رطوبت را بهتر کنترل کند و باعث ایجاد عفونت های قارچی نگردد. برای کنترل رطوبت نیاز است که جنس جوراب دیابتی حتما از پنبه و یا الیافی که جذب و دفع رطوبت خوبی دارند باشد.

۵. این جوراب گردش خون را هم بهبود می‌بخشد 
یکی از دلایل اینکه پای افراد دیابتی زخم می‌شود این است که گردش خود در پا دچار اختلال می‌شود در نتیجه باعث مرگ عصب های پا گردد در نتیجه اگر زخمی ایجاد شود پا بدلیل آسیب دیدن عصب‌ها دردی احساس نمیکند.
جوراب دیاباتیک باید پا را گرم نگه دارد گرم بودن پا گردش خون را بهبود می‌بخشد و در نتیجه بهبود گردش خون باعث تقویت عصب‌ها در پا می‌شود. بعد از پوشیدن جوراب اگر باز هم پای شما احساس سردی کرد از دو عدد جوراب بر روی یکدیگر استفاده کنید.

۶. آیا واقعا جوراب دیابتی مانع دچار شدن ما به زخم پا می‌شود ؟
هیچ گارانتی وجود ندارد که شما با استفاده از این نوع جوراب‌ها زخم دیابتی در پای ایجاد نشود اما احتمال ایجاد شدن این زخم را کم می‌کند. در کنار این جوراب از کفشی استفاده کنید که سایز پای شما باشد و پا در آن لق نباشد به عبارتی فیت پا باشد. قند خونتان را کنترل کنید انشالله مشکلی برای شما پیش نیاید.

۷. توصیه به افراد مبتلا به دیابت

پیشگیری، مهمترین عامل: اولین و مهمترین روش برای جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به زخم پای دیابتی ، عمل به تجویز پزشک برای کنترل دیابت ، فشارخون و کلسترول می‌باشد . بهترین روش جلوگیری از این مشکلات مراجعه به پزشک مربوطه و دریافت راهکارهای مناسب برای پیشگیری از زخم دیابتی در پاها میباشد .

هر روز پاهای خود را بازرسی کنید: کف پا و میان انگشتان پای خود را به صورت روزانه بررسی کنید برای بررسی مناسب کف پا می‌توان از آینه استفاده نمود در صورت وجود تاول، زخم، ورم، قرمزی و یا ترک، هرچند هم که کم اهمیت به نظر بیایند ، موضوع را به پزشک خود مطرح کنید.

هر روز پاهای خود را بشوئی: پاهای خود را به صورت روزانه با آب ولرم و صابون ملایم بشوید و کاملاْ خشک کنید، مخصوصاْ ما بین انگشتان پا. از شستشوی پاها با آب داغ و یا خیساندن پاها در آب برای مدت طولانی خودداری کنید . این عمل باعث خشک شدن پوست پا می‌شود.

پوست پای خود را مرطوب نگه دارید: پوست پای خود را با استفاده از مرطوب کننده ملایم، مرطوب نگه دارید و از آغشته کردن ما بین انگشتان پا به کرم مرطوب کننده خودداری کنید، مگر با تجویز پزشک مربوطه باشد.

از جوراب سفید استفاده کنید: اگر پای شما عصب اش را از دست داده باشد و هیچ حسی نداشته باشد شاید متوجه زخم ها و تاول هایی که در پایتان ایجاد شده نشوید تا اینکه عفونت کند و دردسر ساز شود ، برای همین توصیخ میشود حتما از جوراب رنگ سفید استفاده کنید تا اگر زخمی وجود داشت با لکه ای که بر روی جوراب ایجاد میشود متوجه شود.

۸. جوراب پنج انگشتی
برای از بین برنده تماس بین انگشتان پا که این موضوع مانع ایجاد عرق و سوزش مابین انگشتان می شود طراحی شده  است و برای نهایت راحتی حفظ دمای پا و خشک نگاه داشتن پا در فصل تابستان و گرم تر نگاه داشتن پا در زمستان است. درضمن این جوراب لذومی ندارد که حتما انگشتی باشد.

۹. جوراب آنتی باکتریال یا جوراب دیابتی نانو

جوراب دیابتی با تنفس پذیری خوبی که دارد پا را خشک نگه می دارد و با خاصیت نانویی و آنتی باکتریالی که دارد از رشد قارچ و باکتری ها جلوگیری می‌کند.  درضمن لذومی ندارد که این نوع جوراب آنتی باکتریال (جوراب نانو) باشد.

اکثر جوراب های دیابتی ترکیبی از الیاف : بامبو ، اسپاندکس ، لایکرا ، پنبه ، نایلون ، الاستان و ویسکوز است. در این نوع جوراب‌ها قسمت هایی که احساس می‌شود پا بیشترین آسیب را می‌بیند مانند پاشنه و پنجه ، آن قسمت های جوراب را لطیف تر و ضخیم تر می‌بافند.

Seamless Toe Seam
Discover the benefits of the hand linked seamless toe cover compared to a normal bulkier toe seam. Seamless toe cover with smooth toe seams are created by linking the stitches of the toe seam together with one thread creating comfortable flat seam by hand.

It’s important to know that “diabetic socks” are different than “compression socks.”

Compression socks are designed to increase pressure on your legs in order to increase blood pressure. This helps return blood more quickly to your heart to reduce swelling and risk of blood clots.

Diabetic socks are designed to help save your feet from amputation by reducing your risk ofcuts, blisters, infection, poor circulation, and dampness.

In addition, diabetic socks may also be designed to control moisture in order to reduce risk of fungal infection or with cushioning to prevent foot ulcers. Good skin care and foot care is essential. Foot ulcers affect as many as 10% of people with diabetes.

۳ پاسخ
 1. محرابی هستم
  محرابی هستم گفته:

  سلام. جوراب انگشتی ب عصبای پا و انگشت فشار نمیاره؟من قبلا ی مدلش و میپوشیدم ک خیلی پاهام وتحت فشار قرار داد

  پاسخ
  • دوران راهبی 09120279821
   دوران راهبی ۰۹۱۲۰۲۷۹۸۲۱ گفته:

   سلام و درود ، بستگی به جورابش داره ، هم آره هم خیر ، اما جوراب انگشتیایی که در ایران تولید میشه واقعا چیز جالبی نیست ، جوراب های انگشتی اصولا باید با دستگاه دستکش بافی تولید بشن اما در ایران از دستگاه جوراب بافی برای تولید این جوراب استفاده میشه ، بخاطر همین یخورده نامناسب است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.