11 نکته برای خرید دستگاه مکانیکی

دوست من رقیبان شما از دستگاه های کامپیوتری استفاده می‌کنند. در دستگاه‌های کامپیوتری شما با زدن یک دکمه قادر هستید تقریبا هر جورابی با هر طرحی دلتان خواست تولید کنید اما در دستگاه‌های مکانیکی شما بشدت محدودیت طرح خواهید داشت. 

این نوع ماشین‌های جوراب بافی فقط بدرد تولید جوراب‌هایی با طرح ساده می‌خورد. و دردسر آن نسبت به کامپیوتری نسبتا زیاد است. 

درضمن خرید یک دستگاه سالم از بین دستگاه‌های مکانیکی یک هنر است و هر دستگاهی‌ ارزش خریدن ندارد! ما در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد تا بهترین خرید را داشته باشید.

طرح دستگاه مکانیکی

1. اگر فروشنده دروغگو باشد

اگر فروشنده دروغگو باشد و بخواهد سر شما کلاه بگذارد مطمئن باشید می­تواند و  مخصوصا شما مبتدی عزیز که هیچ سر رشته ­ای از جوراب و جوراب بافی ندارید خیلی راحت فریب خواهید خورد. اگر فروشنده صادق نباشد جوری دستگاه معیوب را تنظیم خواهد کرد که در چند ساعتی که شما برای خرید در کنار دستگاه هستید، دستگاه مثل بنز کار کند.

2. دستگاه مکانیکی نخرید

دوست من صادقانه و از صمیم قلب از شما میخواهم که برای شروع به هیچ وجه سمت خرید دستگاه مکانیکی نروید. این دستگاه ها بدلیل محدودیت در اعمال طرح بر روی جوراب و همچنین سیستم مکانیکی غیر اصولی این نوع ماشین ها دیگر کاربرد خود را از دست داده اند.

3. رقابت سخت خواهد بود

بدانید که رقیبان شما از دستگاه های کامپیوتری استفاده میکنند و شما با دستگاه مکانیکی به هیچ وجه قادر به رقابت با آنها نخواهید بود.

4. خیلی ارزون هم بد است

موقع خرید این نوع دستگاه­ها به هیچ وجه دنبال دستگاه ارزون قیمت نباشید. بعضی ها دستگاه تک توپ را ۸۰۰ هزار تومان قیمت می­دهند و بعضی دیگر همان دستگاه را ۱ میلیون و صد هزار تومان ولی فروشنده دوم ادعا می­کند که دستگاه گرانتر من مثل بنز کار می­کند و از دستگاه ارزون تر خیلی بهتر است، هر چند که شکل شمایل دو دستگاه یکی است.

اگر احساس می­کنید فروشنده آدم حسابی هست به حرفش گوش بدید و دستگاه سالم­تر که مثل بنز کار می­کند را بخرید، حتی شده چند صد هزار تومان گرانتر.

احتمالا می­پرسید که چرا این حرفو زدم و وقتی میشه همون دستگاه رو ارزون تر خرید چرا گرون بخریم؟

بچه­تر که بودیم پدر برایم دوچرخه ۲۴ خرید، یکی از تفاوت­های دوچرخه من با بقیه دوچرخه­ها این بود که مال من همیشه خراب می­شد و هفته­ای نبود که روی تعمیرگاه را نبیند. این قسمتش را تعمیر می­کردیم فرداش یجای دیگه­اش خراب می­شد. اگر آچارکشی می­کردیم و همه جاش رو تعمیر می­کردیم، لاستیکش پنچر می­شد. خلاصه کلا خراب می­شد و در دوسال اندازه قیمت یک دوچرخه خرجش کردیم. کلا دوچرخه نفرین شده بود. اما دوچرخه داداشم که همزمان خریدیم هیچ وقت هیچ ایرادی پیدا نکرد و فقط هر چند ماه یک بار کم باد می­شد و باد می­زد!

دستگاه­های مکانیکی هم همینجوری هستند یا مثل آدم درست کار می­کنند و یا اینقدر اذیتتان می­کند که اشکتان را در می­آورد. اینجاشو درست می­کنید، اونجاش خراب میشه!!!

پس در همان اول کار، دستگاهی بخرید که فروشنده ادعا می­کند مثل بنز کار می­کند. درضمن دوست من ، دستگاه­هایی که مثل بنز کار­ می­کنند در بازار زیاد است و نگران نباشید، هیچ موقع تمام نمی­شود.

5. موقع خرید دستگاه مکانیکی این چند نکته را رعایت نمایید

 1. از هر جایی که دستگاه می­خرید از فروشنده بخواهید که مهلت تست به شما بدهد.
 2. اگر حرفه­ای هستید با یک لنگه بافت هم می­توانید بفهمید دستگاه خوب است یا بد .
 3. اگر تازه کار هستید دو روز تمام انرژی تان را روی بافت با دستگاه بذارید اگر اذیتتان نکرد و کارش خوب بود گزینه ی خوبی برای خرید است.
 4. دستگاهی که خوابیده را نخرید.
 5. دستگاه را هر چند هم حرفه ای باشید ندیده نخرید.
 6. دستگاهی را انتخاب کنید که جوش و ضخم نداشته باشد.
 7. زیبا بودن ظاهر دستگاه همیشه دلیل خوب بودن دستگاه نیست.

6. دستگاه را گران نخرید

در بالا گفتیم که دستگاه گرانتر باشد احتمال اینکه سالم­تر هم باشد بیشتر است این گران بودن بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان طبیعی است و با این مورد که در مشهد و در چند شهر دیگر دستگاه مکانیکی را ۳ الی ۴٫۵ میلیون می­فروشند  اشتباه گرفته نشود.

دوستان قیمت بهترین دستگاه مکانیکی تک توپ حداکثر ۱٫۵ میلیون است و اگر گرانتر از این خریدید مطمئن باشید سرتان کلاه رفته. این نکته را هم بدانید که فروشنده­های کلاهبردار جوری با شما صحبت خواهند کرد که انگار دنیا را به شما فروخته اند و شما موقع خرید بقدری خوشحال  خواهید بود که انگار دنیا را خریده اید.  پس مواظب باشید با حرفشان گولتان نزنند.

دستگاهی که میخرید لکه های روغن بر روی جوراب ایجاد نکند

دستگاهی که می­خرید مطمئن شوید که روی جوراب لکه­های روغن نمی­گذارد.  برای فهمیدن این موضوع از فروشنده بخواهید چند جفت جوراب با نخ سفید برای شما ببافد و اگر دستگاه لکه گذاری داشت به هیچ وجه آن را نخرید و از فروشنده بخواهید که این عیب را رفع کند.

از فروشنده بخواهید برای شما جوراب ببافد

موقع خرید دستگاه جوراب بافی مکانیکی از فروشنده بخواهید در جلوی چشم شما ۱ جین جوراب ببافد و اگر دیدید فروشنده تمایلی به این کار ندارد بگویید هزینه آن یک جین را پرداخت خواهید کرد. با این کار مطمئن خواهید شد که دستگاه سالم است. و جوراب­ها را بررسی کنید که سالم باشد و سوراخی و یا ایرادی نداشته باشد. اگر فروشنده قبول کرد، بخواهید که به جای یک جین چهار جین جوراب تولید کند در این حالت اگر دستگاه ایرادی داشته باشد خودش را نشان می­دهد. در ضمن دوست من سوء تفاهم نشود که:  موقع بافت جوراب، گاهی مواقع دستگاه سوزن می­شکند و این شکستن سوزن نشان از عیب نیست بلکه از ماهیت خود دستگاه است پس در بافت چهار جین شاید سوزن بشکند، نگران نباشید. فقط حواستان باشد این شکستگی سوزن زیاد نباشد. اگر زیاد بود یعنی دستگاه معیوب است.

طرح ساده تولید کنید

دستگاه­های مکانیکی برای تولید جوراب با طرح­های ساده مناسب است پس اگر قصد تولید جوراب با طرح­های فانتزی هستید به هیچ وجه سمت مکانیکی نروید. اصلی در جوراب بافی وجود دارد که می­گوید: با دستگاه مکانیکی طرح پیچیده و سخت نزنید ، چون نه قابل رقابت با کامپیوتری هستش ونه راضی کننده و در نهایت اینکه دردسرش زیاده!!!

در پاشنه و پنجه و بدنه جوراب نخ زیر و نخ رو عوض نشود.

یکی از رایج ترین ایراد­هایی که دستگاه­های مکانیکی دچار آن می­شوند ، قاطی کردن نخ زیر و روی جوراب در هنگام بافت است و تقریبا می­توان گفت اکثر دستگاه­های مکانیکی دچار این مشکل می­شوند. این ایراد دلیل­های گوناگونی دارد و بعضی از این­ها را در کانال آرشیو­ ایرادهای بافت در تلگرام بارگذاری کرده­ایم.

 دوستان حواستان باشد دستگاهی که می­خرید این مشکل را نداشته باشد. این قاطی کردن نخ زیر و رو اکثرا در قسمت پاشنه و پنجه جوراب رخ می­دهد.

برای اینکه بتوانید به سادگی متوجه شوید که دستگاه شما این ایراد را دارد یا نه، از یک نخ با رنگ روشن، در زیر جوراب و از یک نخ تیره بر روی جوراب استفاده کنید و چند جفت جوراب ببافید. اگر دستگاهتان این ایراد را داشته باشد مشاهده خواهید کرد که در روی جورابتان نخ روشن وجود دارد. مثل عکس زیر:

پاشنه جوراب سوارخ نباشد

دومین ایرادی که در دستگاه­های مکانیکی ایجاد می­شود سوراخ شدن دوطرف و یا یک طرف پاشنه جوراب است، به عبارتی کناره­های پاشنه و پنجه بافت نمی­خورد و سوراخ­های نسبتا محسوسی در کناره­ها به وجود می­آید. نحوه رفع این ایراد را در کنال آرشیو ایرادهای بافت گفته­ایم اما تمام سعیتان این باشد که دستگاهی­ که می­خرید همچین ایرادی نداشته باشد. مثل سه عکسی که در آلبوم زیر گذاشتیم. در ضمن این سوراخ ها در همه جوراب ها وجود دارد فقط حواستان باشد سوراخ بزرگ نباشد مثل تصاویر زیر!

بیشتر بخوانید:

20 پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   سلام و درود ، در دستگاه های مکانیکی بر روی برند حساس نباشید، دستگاهی بگیرید که سالم باشد.
   دستگاههای مکانیکی اخرین مدلش برای ۱۰ الی ۱۲ سال پیشه و بهترین مارکش مجید خاضع . محمد بابایی . برادران سبزواری . تکنو کار . تکنو بافت . خانمحمدی و …..
   دفتر فروش ما آخر همین ماه در تهران تاسیس خواهد شد میتوانید بهترین دستگاه ها را با بهترین قیمت از آنجا تهیه نمایید.

   پاسخ
 1. حسین قربانی
  حسین قربانی گفته:

  سلام،ببخشید بنده در مورد دستگاه جوراب بافی هیچ اطلاعاتی ندارم،اما چند سالی است جوراب میفروشم میخواهم جوراب فله ای بخرم بقیه ای کارهایش را خودم انجام بدهم ،بنظر شما دستگاه جوراب بافی بخرم یا جوراب فله ای بخرم ،جا برای اینکار ۵۰ متر دارم سرمایه هم ۱۰تومان دارم ،از راهنمایتون تشکر میکنم

  پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   سلام و درود ، بخوای جوراب فله هم بگیری خودت بسته بندی کنی ، یک میلیون و ششصد باس پول سردوز ، یک میلیون ششصد پول پس دوز ، ۵۰۰ هزار اتو ، ۳۰۰ هزار پول نخ دوخت ، ۵۰۰ تومن هزینه باربری ، ۲ میلیون مارک و سلفون و تخته باس پول بدید آخر سر هیچی برا خودت نمیمونه تا باهاش جوراب بخری 🙂 اما با این سرمایه خرید جوراب فله ای کامپیوتری بهترین گزینه است

   پاسخ
 2. محمد علیزاده
  محمد علیزاده گفته:

  سلام آقایی راهبی از افغانستان
  کسی را میشناسید که تولیدی جوراب داشته باشد اگر میشناسی لطفاً یک شماره بدهید

  پاسخ
 3. دهقانی
  دهقانی گفته:

  سلام اقای راهبی عزیز
  ممنونم از توضیحاتتون
  من با یکی از شرکت های مشهدی اشنا شده ام ک می گویند دستگاه جوراب بافی شون از ۸۰۰ تومن هس تا حدود ۵ میلیون
  و قیمت ها بر حسب بازسازی و تعمیرات اساسی دستگاه می باشد
  ایا این مبلغ بیشتر معقول هستش؟
  ایا مرکز فروش قابل اعتمادی هست ک معرفی کنین؟
  باز هم تشکر میکنم از دلسوزی برادرانتون

  پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   سلام وقت بخیر ، آقای دهقانی عزیز ، در مورد قابل اعتماد بودم این شرکت های نمیشه صحبت کرد 🙂
   بهترین دستگاه جوراب بافی مکانیکی تک توپ ۲ میلیون تومانه ، خوبم کار میده !!! در ضمن این ۲ میلیون رو من زیاد گفتم ، با ۱٫۵ هم دستگاه خوب گیر میاری.
   دستگاه ۵ میلیونی اون شرکت هم هیچ تفاوتی با دستگاه دو میلیونی نداره ، فقط رنگش کردند. بی خودی پولتو دور میریزی.
   اون ۲ میلیونیه بازسازی شده ، نعمرات اساسی شده ، اور حال شده است . بیخودی اضافه خرج نکنید.
   احتمالا به شما تضمین خرید محصولات با سود خوب هم بدن ، زیاد جدی نگیرید … از اون ور مواد اولیه رو با شما گرون حساب خواهند کرد.
   در کل جوری قرار داد رسمی هم با شما میبندند که بازنده شما خواهی بود.
   در شیراز هم دوستی پارا فراتر گذاشته و دستگاه دو میلیونی رو دارم ۷ میلیون میفروشه 🙂
   این گرون فروشی هم هیچ دلیلی نداره !!!!! و به خوب بودن دستگاه ربطی ندارد.
   امیدوارم توضیحات کافی بوده باشه.

   پاسخ
 4. جواد
  جواد گفته:

  با سلام و خسته نباشید با این بحران اقتصادی و گرانی مواد اولیه آیا این ریسک نیست که وارد این شغل شویم چون برخی و شاید خیلی از تولید کنندگان جوراب ورشکسته شدند یا تعدیل نیرو کرده اند راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   سلام وقت بخیر – با این شرایط اقتصادی کشور کلا وارد عرصه تولید شدن اشتباه است ، چه تولید جوراب باشد چه گاوداری !!
   یکی از ارکان مهم تولید برنامه ریزی است به کنار گرانی تا موقعی که دلار به این شدت نوسان داد برنامه ریزی از صنعت گر مملکت صلب شده و این یعنی شکست در تولید …
   شاید شروع در شرایط شمارو زنده نگه داره اما قاعدتا پیشرفتی حاصل نخواهد شد مگر آنگه فوق العاده برنامه عالییی برای تولید چیده باشید-
   خیلی از واحد های تولیدی جوراب تعطیل کردند …
   درضمن کسی برد خواهد کرد که در این آشفته بازار پایه های صنعتش را بسازد تا در اینده که این سیاهی از مملکت ما رفت جهش خودش را شروع کند
   موفق باشید – ۲٫۱۰٫۹۷

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.