ماشین و دستگاه جوراب بافی دو فس چیست؟

این نوشته را برای افراد مبتدی که هیچ سر رشته ای از جوراب بافی ندارند نوشته ایم و مجبور هستیم کامل توضیح دهید تا همه جنبه های این دستگاه جوراب بافی دو فس و تفاوت های آن با دیگر ماشین‌ها پوشش داده شود. پس همینجا از اینکه مجبور هستیم متن را طولانی بنوسیم عذر خواهی میکنیم. اول از همه برویم توضیح دهیم که فِس چیست.

فِس چیست؟

به محل بافت اصلی جوراب فس می‌گویند، یعنی جایی که سوزن با استفاده از ابزار ها بالا میرود و نخ را می‌گیرد و سپس پایین می آید تا بافت اصلی جوراب انجام شود فس می‌گویند.

ماشین و دستگاه دو فس چیست؟

دستگاه های معمولی تک فس هستند یعنی جوراب در یک جا بافت می خورد. جدیدا دستگاه هایی وارد بازار شده است که دو فس هستند یعنی در دو جا بافت اصلی جوراب انجام می‌شود. به بیان ساده در با چرخ یک دور سیلندر، جوراب دو رج بافته می‌شود در نتیجه می‌توان گفت سرعت تولید دستگاه دو برابر می‌شود.
اما در تظر داشته باشید در همه دستگاه های جوراب بافی در قسمت بافت پاشنه و پنجه  فس دوم مجبور است غیر فعال شود در نتیجه سرعت تولید از دو برابر کمتر میشود. بعبارتی اگر بجای دو برابر بگوییم ۱.۶ برابر میشود دقیق تر گفته ایم.

چرا جوراب دو فس نرم تر است ؟

علاوه بر سرعت تولید بالا ، داخل جورابی که با دستگاه دوفس تولید میشود حالت حوله ای  البته خیلی نازک دارد در نتیجه جوراب فوق العاده حالت نرم پیدا میکند.

مزیت های ماشین های دو فس

۱. سرعت تولید بیشتر است.
۲. بخاطر دو فس بودن طرح‌های خاصی می‌تواند تولید کند.

اما در نظر داشته باشید عیب‌های دستگاه‌های دوفس بر مزیت‌های آن می ‌چربد!!

عیب‌های دستگاه‌های دو فس

ماشین‌های جوراب‌بافی دوفس چینی را از روی دستگاه‌های جوراب‌بافی ایتالیایی الگو گرفته اند و چون این الگو برداری در چند سال اخیر انجام شده است هنوز دوران آزمون و خطای خود را می‌گذراند. و فنی کاران حاضر در ایران هم تسلط ۱۰۰% بر روی آن ندارند در نتیجه همین امر مشکلات را دو چندان می‌کند.

نمونه جوراب بافته شده با این دستگاه:

همانطور که در زیر میبینید این دستگاه ها قابلیت تولید این نوع جوراب های خاص را دارد که از سر تا ته جوراب طرح است و جای جالب آن این است که نیاز نیست نخ های نقشه قیچی شود بعبارتی توو ریز ندارد.
این طرح معروف است به طرح ژاکارد ، و فقط در طرح های ژاکارد است که جوراب توو ریز ندارد ، بقیه طرح ها توو ریز دارد.

جوراب دو فس

عیب اول:

شما فقط در مواقعی می‌توانید از فس دوم استفاده کنید و سرعت تولید را افزایش دهید که طرح خاص که معروف به ژاکارد است را تولید کنید، اگر قصد تولید جوراب معمولی دارید مجبور هستید فس دوم را غیر فعال کنید پس عملا دستگاه مورد نظر شما با یک دستگاه معمولی هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

عیب دوم:

جوراب با طرح ژاکارد که فقط با دستگاه‌های دوفس بافته میشود بازار آنچنانی ندارد و فقط یک هزارم جوراب‌های حاضر در بازار ایران طرح ژاکاردی هستند در نتیجه بازار فروش خاصی هم برای این نوع جوراب‌ها وجود ندارد.

عیب سوم:

اگر تولید کننده‌های ایران آماتور هستند و از اصول فنی سر در نمی‌آورد. در نتیجه دستگاه دو فس چون مکانیسم‌اش نسبت به دستگاه های معمولی پیچیده تر است تولید کننده نمی‌تواند عیب های آن را اصلاح کند در نتیجه مجبور است فس دوم راغیر فعال کند تا دستگاه اذیت نکند در نتیجه دستگاه میشود همان تک فس که فقط ۷-۸ میلیون تومان هزینه اضافی بایت هیچی پرداخت کرده اید.

عیب چهارم: 

چون این نوع دستگاه ها در ایران زیاد نیست در نتیجه شما قربانی های اول آن خواهید بود در نتیجه در طراخی و نقشه کشی هم مشکلات بسیار زیادی خواهید داشت.

جوراب دو فس

توصیه ما به افراد مبتدی:

بی خودی خودتان و سرمایه تان را در گیر دستگاه‌های دو فس نکنید، نمی‌توانید با آن‌ها کار کنید!! اگر اصول فنی را کاملا مسلط بودید و سرمایه کافی برای آزمون خطا داشتید می‌توانید نیم نگاهی به دستگاه های دو فس داشته باشید. اما باز هم توصیه نمی‌شود.

دستگاه کالج باف دو فس

نوع دومی از ماشین‌های جوراب‌بافی دو فس وجود دارد که معروف است به دستگاه جوراب‌بافی دوفس کالج باف، و یا دستگاه کالج باف. 

این نوع دستگاه بسیار خوب است و توصیه می‌شود . با این نوع ماشین‌ها می‌توانید جوراب کالج تولید کتید که تا حدودی بازار خوبی دارند. این نوع دستگاه ها با دستگاه معمولی تفاوت خاصی ندارد و فقط یک ابزار اضافه شده است. 

جالب است بدانید می‌توانید با حدود دو میلیون تومان هزینه دستگاه معمولی را تبدیل به دستگاه‌جوراب بافی دوفس کالج باف کنید. اما هیچ وقت دستگاه معمولی را تبدیل به کالج باف نکنید ، بلکه فابریک کارخانه‌ای آن را بگیرید.

در زیر تصویر جوراب کالج را می‌توانید ببیند.

جوراب کالج جوراب کالج

در ضمن دستگاه دو فس کالج باف نمی‌تواند جورابی که در تصویر بالا با دستگاه جوراب بافی دو فس اصلی بافته شده است را تولید کند.

دستگاه‌های چهارفس

شرکت ویلت بر روی پروژه بسیار جالبی است که دستگاه‌ مورد نظر چهار فس می‌باشد و علاوه بر تولید جوراب می‌تواند  رویه کفش بسیار  خاص تولید کند.
و چون چهار فس است می‌تواند بر روی پاشنه هم طرح ایجاد کند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.