محسابه قیمت تمام شده جوراب در کارخانه جوراب بافی  و محسابه سود جوراب

  1. محاسبه دقیق هزینه نخ مصرفی

یک اشتباه خیلی کوچک و عدم دقت ترازوی استفاده شده برای یک تولید کننده ساده جوراب ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان اشتباه محاسبات ایجاد می‌کند. یا ۱ میلیون ضرر میکند و یا یک میلیون سود !

در این قسمت به همین موضوح خواهیم پرداخت، برای محاسبه دقیق هزینه نخ مصرفی در جوراب نیاز به یک ترازو است که حدودا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد و براحتی از سایت دیجی کالا میتوانید تهیه کنید، روش کار هم به این صورت است که شما دوک های نخ را قبل از اینکه پشت دستگاه بگذارید و بافت را شروع کنید وزن میکنید، و شروع به بافت ده جین جوراب می نمایید، پس از بافت ده جین جوراب دوک‌های نخ را دوباره وزن میکنید، بدین صورت نخ دقیق مصرفی بر روی ده جین جوراب را حساب میکنید، نتیجه حاصله را تقسیم بر ده میکنید و در نتیجه میزان نخ مصرفی هر جین جوراب بدست می آید.

سوال: چرا ده جین ببافیم؟

دقت اندازه گیری ترازو ها یک گرم میباشد و نمیتواند کمتر از یک گرم را حساب کند، شما بر روی هر دستگاه حداقل از ۶ دوک نخ استفاده میکنید، و اگر بخواهید یک جین ببافید هر دوک شش تا یک گرم که میشود ۶ گرم خطا دارد، به بیان دیگر در هر جین جوراب شما ۶ گرم نخ یا کمتر حساب کردید یا ۶ گرم بیشتر !!

و اگر فردی ۴ دستگاه داشته باشد و با هر دستگاه روزی ۲۰ جین جوراب تولید کند ، که میشود ۸۰ جین و اگر ۳۰ روز ماه را کار کند، همین یک گرم خطا باعث میشود که شما ۱۴.۵ کیلو نخ را اشتباه محسابه کنید، و اگر نخ کیلیویی ۶۰ هزار تومان باشد شما ماهیه ۸۵۰ هزار تومان خطای اندازه گیری دارید بابت دقیق نبودن ترازو ! در نتیجه ما ده جین میبافیم تا این مبلغ به ۸۵ هزار تومان خطا کاهش یابد .
البته این قضیه فقط بخش محاسبه هزینه نخ مصرفی بود

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.