دانشکده جوراب بافی, دانشکده نخ

آشنایی مهم ترین نخ های مصرفی در جوراب بافی

نخ جوراب

انواع نخ مصرفی برای تولید جوراب

 از پنج نوع نخ مختلف برای تولید جوراب استفاده می‌کنیم که در ویدئوی زیر در ۳۳ دقیقه همه آن‌ها را بصورت کامل توضیح داده‌ایم.

در هر جورابی ۵ نخ استفاده میشود

۱. نخ رو » که میتواند : نخ پنبه ، نخ هندی (پلی استر / ویسکوز) ، نخ چینی ( پلی استر بازیافتی) باشه. ۲. نخ زیر » که میتواند : اسپاندکس جوشی ، اسپاندکس کاور پلی استر ، اسپاندکس کاور نایلیون باشد. ۳. نخ نقشه» که میتواند: نخ پلاستیک ، نخ پفکی باشد. ۴. کش ۵. نخ کمکی» که میتواند ترویرا یا اس و زد باشد. نخ کمکی برای حجیم تر کردن و شق و رق تر کردن جوراب کاربرد دارد. استفاده از هر کدام از نخ ها بستگی به کیفیت جورابتان دارد. مثلا برای جوراب درجه یک از: نخ پنبه به عنوان نخ رو نخ اسپاندکس کاور نایلون به عنوان نخ زیر نخ پلاستیک و پفکی به عنوان نخ نقشه نخ اس و زد به عنوان نخ کمکی استفاده میشود.

و برای جوراب آشغالی (حراجی): از نخ چینی ته دوک به عنوان نخ رو از نخ اسپاندکس جوشی به عنوان نخ زیر از نخ ترویرا به عنوان نخ کمکی استفاده میشود.

در ضمن همه این نخ ها سایز و نمره دارند که متغییر هستند و به کیفیت جوراب و نوع سیلندر دستگاه شما بستگی دارد.

 با هر یک کیلو نخ چقدر جوراب تولید می‌شود؟

سوال مثل این میمونه که بگیئ از هر کیلو گوشت چند تا کباب درمیاد!! اما شما میانگین بگیرید هر جین جوراب مردانه نیم کیلو است، و هر جین ۱۲ جفت میباشد

۱. نخ چینی چیست و چه کاربردی در جوراب بافی دارد؟

نخ-چینی-در-جوراب-بافی

این نخ به عنوان نخ رو در جوراب بکار می‌رود و جنس آن از الیاف کوتاه و یا به عبارتی از الیاف استیپل پلی استر است و در رنگبندی‌های متنوعی از جمله رنگ‌های مردانه و دخترانه تولید و در بازار یافت می‌شود و چون این نخ تولید کشور چین است به آن نخ چینی می‌گویند و در مقابل این نخ ، نخ ایرانی قرار دارد که از کیفیت بهتری نسبت به نمونه چینی برخوردار است ولی از لحاظ قیمت گرانتر از نخ چینی است. نمره نخ چینی ۶۴ است و به” نخ۶۴ ” معروف است.و گاها بنام نخ ۳۰/۱ شناخته می‌شود.

نکته: به نخ های ریسیده شده اسپان گویند و اکثرا نمره آنها به واحد انگلیسی بیان می­شود پس شاید از این نخ به عنوان نخ اسپان هم در بازار یاد شود. تصویر زیر متعلق به کالیته رنگ نخ چینی اسپان ۱/۳۰ یا نخ ۶۴ (نخ روی جوراب )در رنگ‌های مختلف است.

نخ چینی جوراب بافی نخ رو

۲. نخ ترویرا

نخ ترویرا جوراب بافی

جنس این نخ از الیاف یکسره پلی استر است و اکثرا در دو رنگ مشکی و سفید تولید می‌شود و به عنوان نخ زیر در جوراب بکار می‌رود. این نخ از چند رشته نخ (به رشته نخ های یکسره، نخ فیلامنت گفته می‌شود) تشکیل شده است و نمره این نخ ۱۵۳ تکس است. استفاده دیگر از نخ ترویرا رنگی در مارک و در طرح جوراب است و در بعضی موارد از نخ‌های پلاستیک در مارک جوراب استفاده میگردد چون دارای شفافیت بیشتری هستند. همچنین نخ پلاستیک از نخ ترویرا معمولی گرانتر است. یک نوع دیگر از ترویرا وجود دارد به نام ترویرای پفکی که از ترویرای معمولی گرانتر بوده و برای مارک مناسب‌تر است و شفافیت خوبی دارد. کاربرد دیگر نخ ترویرا در قسمت قبل کش و بعد از پاشنه می‌باشد . ۳. نخ اسپاندکس در جوراب بافی

نخ اسپاندکس در جوراب بافی

نخ اسپاندکس در جوراب بافی

این نخ در تولید جوراب‌های کشی و جوراب‌های چهار فصل به عنوان نخ زیر بکار می‌رود و در دو نمره ۷۰/۴۰ و ۷۰/۴۵ در بازار قابل تهیه است. نخ اسپاندکس همان نخ ترویرا است که عملیات تکسچرایزینگ روی آن انجام شده و یک فیلامنت کش از وسط آن عبور داده شده است. تکسچرایزینگ به عملیاتی گفته می‌شود که روی نخهای یکسره در دمای بالا انجام می‌گردد تا به نخ پیچ وتاب هایی داده شود تا خواص پوششی نخ مورد نظر در منسوج افزایش یابد. لازم است بدانید که اکثر کارخانه‌های تولید کننده نخ دارای واحد تکسچرایزینگ هستند. برای مثال شما نخ ترویرا را تکسچره کنید تبدیل می‌شود به نخ جوشی یا پفکی. سیستم‌های مختلفی برای تکسچره کردن نخ وجود دارد که یکی از آنها سیستم استافر باکس برای تولید نخ اسپاندکس می باشد. و دیگری سیستم ایرجت برای تولید نخ پفکی و یا همان جوشی می‌باشد . ۴.کش در بالا و در قسمت کش جوراب کاربرد دارد و در دومدل قیطانی و مغزی در بازار موجود است. قیمت کش تقریبا کیلویی ۱۱ هزارتومان است. نمره کش مغزی ۲۱۰ دنیر و نمره کش قیطانی ۱۱۰ دنیر می‌باشد واکثرا در رنگهای سفید و سیاه عرضه می‌شود.

 

کیش قیطانی 110

قضیه نخ ته دوکی  چیست؟ در جوراب بافی پدیده ای وجود داره بسم نخ ته دوک ، که قیمتش تقریبا دو سوم نخ های دیگر (نخ نو) است . تولید کننده های پارچه های گردباف ، نخ های چیده شده بر روی دستگاه را بلافاصله بعد از تمام شدن یکی از دوک ها،همه دوک های باقی مانده‌ی روی دستگاه را جمع میکنند و از دوک نخ جدید دیگر استفاده میکنند دلیل این کار هم این است که برای اپراتور دستگاه توجیه زمانی و اقتصادی ندارد که منتظر بماند تا هر چند دقیقه یک بار یک دوک تمام شود و مجبور باشد آن را تعویض کند. آن دوک هایی که کمی نخ بر روی آنها باقی مانده را با قیمت پایین میفروشند و یکی از مصرف کننده های عمده آن جوراب باف ها هستند.

نخ ته دوک جوراب

نوع دیگری از ته دوک ها هستند که توسط جوراب باف ها تولید و فروخته میشود ، داستان بوجود آمدن آن هم اینگونه‌ست که : تولید کننده جوراب میبیند نخی که استفاده میکند بی کیفیت است و مدام پاره میشود و اذیتش زیاد است ، در نتیجه تولید کننده میاد تون نخ رو کنار میذاره تا به یک بدبخت دیگر بفروشد، پس حواستان باشد چه ته دوکی میخرید!!

دوستان توجه کنند که تناسب مصرف نخ در جوراب با هم برابر نیستند در اکثر کانالها بیا این شکل حساب میکنند که تمام نخها با هم بابر مصرف میشه یعنی در جورابی که نخ چینی ۳۰ و ترویرا ۱۵۰ و اسپاندکس ۴۰/۷۰ استفاده میشه مقدار مصرف این نخها برابر هستند در صورتی که اصلا اینطور نیست !! مقدار مصرف دقیق بصورت مساوی نیست بلکه بستگی به ضخامت و جرم نخ داره مثلا اسپاندکس ۴۰/۷۰ تشکیل شده از ترویرا ۷۵ و کش مغزی ۴۰ که مثلا یک متر اسپاندکس مذکور دو سوم ترویرا ۱۵۰ وزن داره (با احتساب وزن مغزی )ـ اگر شما در هنگام شروع بافت نخها رو وزن کنید و یک جین تولید کنید متوجه میشید در یک جین جوراب ۵۰۰ گرمی اسپاندکس بالاترین نرخ رو داره فقط۱۴۰ گرم مصرف شده و ترویرا ۲۰۰ گرم و باقی چینی و کش نیز در هر جین ۳۰ گرم ضمنا اگر از اسپاندکس ۲۰/۷۰ استفاده میکنید وزن ان به ۱۳۰ گرم کاهش می یابد

ادامه دارد، بزودی ....

قیمت نخ جوراب بافی تهران آریا نخ

قبل از خرید دستگاه جوراب بافی بخوانید

انواع دستگاه جوراب بافی

معرفی کامل دستگاه جوراب بافی کامپیوتری + قیمت

  معرفی دستگاه جوراب بافی دو سیلندر

معرفی دستگاه جوراب بافی مکانیکی + قیمت

یازده تکنیک خرید دستگاه مکانیکی

آموزش طراحی جوراب + دانلود نرم افزار

96 دیدگاه در “آشنایی مهم ترین نخ های مصرفی در جوراب بافی

 1. مهدی گفت:

  سلام نخ کش جوراب اسم نداره ؟
  مارک و جنس و برند نداره ؟
  نخ رو ایرانی اسمش چیه ؟جنسش چیه بهترین برندش کیه؟ چه نمراتی داره ؟
  لایکرا به کش معروفه یا به نخ ؟ مطالعه کردم همون اسپاندکسه فقط کشسانی و مقاومتش فرق داره ولی سردرگمم هرکسی یه چیزی میگه کسی تا حالا از لایکرا به جای اسپاندکس استفاده کرده ؟چطور بوده ؟!؟

 2. Mohsen گفت:

  سلام مهندس راهبی عزیز
  لطفا بازار نخ جهت خرید نخ و ملزومات دستتگاه جوراب بافی معرفی کنید.

  1. سلام و درود در کتاب جوراب باف کامل توضیح داده ایم

  2. مهدی گفت:

   منظور از نخ فلان ۳۰/۱
   ۴۰/۱
   یا ۳۰/۲ یعنی چی؟

   1. سلام و درود ۱ یعنی یک لا بودن نخ رو نشون میده
    ۳۰ هم نمره یا ضخامت نخ است که واحد آن انگلیسی می باشد
    در سیستم نمره گذاری انگلیسی هرچقدر عدد بیشتر میشود نخ نازک تر میشود
    ار نمره گذاری انگلیسی برای نخ های اسپان استفاده میشود

 3. فاطمه ثابتی گفت:

  سلام خسته نباشید
  اگر بخوایم یک شرکت جوراب بافی به ثبت برسونیم اما همون اولش با دو یا چهار دستگاه شروع کنیم ،هزینه اولیش چقدر میشه؟
  دررابطه با نخ هم من خودم توی یزد زندگی میکنم ،میتونم از کارخانجات ریسندگی تهیه بکنم؟
  و آیا اطلاع دارین بانک برای تاسیس همچین شرکتی وام چقدر میده؟
  و کسی رو می‌شناسید که طرح توجیهی این شرکت رو برام بنویسه؟؟؟؟

  1. سلام و درود کتاب جوراب بافی که در سایت گذاشتیم را مطالعه نمایید

 4. محمد رضا عابدی گفت:

  سلام آقای مهندس راهبی چه نو دستگاه جوراب بافی بگیرم میخوام تازه شروع کنم ایا با یک دستگاه میشه شروع کرد لطفا راهناییم کنید عابدی هستم از تهران

  1. سلام و درود
   دستگاه ساده باف با سیلندر ۱۶۸ بگیرید. کتابی که در سایت گذاشتیم رو هم بخونید

 5. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  برا شروع با چهئنوع نخی شروع کنیم بهتر جوراب مرغوب باشه

 6. ناشناس گفت:

  قیمت هر کیلو از هر نخ چقدر هست ؟. قیمت تولید شده هر جین چقدر میشه؟

  1. سلام و درود ،
   ۱.حدود ۴۰ مدل نخ میشه رو جوراب استفاده کرد. کدومش منظورتونه؟ هر کدوم قیمت متفاوتی دارند.
   ۲. بیش از ۱۰۰۰ مدل جوراب توو بازار است که قیمت های متفاوتی دارند، کدوم جوراب منظورتونه؟
   سوالتون مثل اینه بپرسید یه ماشین قیمتش چنده؟
   در حالی که پراید تصادفی است ۲۰ میلیون که روشن نمیشه
   bmw 2022 هم هست ۱۰ میلیارد

   1. ناشناس گفت:

    قبلا گفته بودید قیمتش ۱۰۰ هزار تومان هست هر کیلو. این رو چطور گفته بودید کدوم نخ و کدام جنس و برای کدوم جوراب گفته بودید . همونجا که گفته بودید حداقل باید به اندازه ۳۰ ملیون نخ بخریم برای شروع کار. اون ۳۰ ملیون چند کیلو می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *