دانشکده نخ

نخ از چی درست میشه؟ تحقیق نخ کلاس سوم

سلام بچه‌ها احتمالا شما هم دانش آموزش هستید و در زمینه نخ تحقیق می‌کنید، من مهندس دوران راهبی ، فوق لیسانس نساجی از دانشگاه امیرکبیر هستم، پس مطالبی که در زیر می‌خوانید کاملا علمی و دانشگاهی است و امیدوارم براتون مفید باشه.

لباس نخی یعنی چه؟

در بازار و بین افراد عادی وقت صحبت از نخ می‌شود منظور نخ پنبه است، مثلا وقتی می‌گویند این پیراهن یا تیشرت نخی است ، منظور محاطب این است که جنس آن از نخ پنبه است. 

معنای علمی نخ چیست و از چه چیزی درست شده است؟

حال مقداری دانشگاهی صحبت کنیم، نخ از الباف بوجود می‌آید، الیاف جمع کلمه لیف است، پس باید گفت از کنار هم گذاشتن الیاف نخ تولید می‌شود.

الیاف چیست و چه جنسی دارد؟

الیاف می‌تواند از موارد گوناگونی درست شود. که به صورت زیر می‌توان دسته بندی نمود.

  1. الیاف طبیعی گیاهی : مانند پنبه، کنف، بامبو  از این گیاهان الیاف استخراج می‌شود و از آن نخ تولید می‌کنند.
  2. الیاف طبیعی حیوانی : مانند پشم، موهر ، کشمیر ، آنگورا، آلپاکا
    مثلا آلپاکا نوعی شتر است که پشم خیلی خوبی دارد که به آن الیاف آلپاکا می‌گویند، مثلا الیاف کشمیر از گوسفندانی در پاکستان بدست می‌آید، و یا مثلا الیاف آنگورا از نوعی خرگوش بدست می‌آید. 
  3. الیاف معدنی: معروف ترین الیاف معدنی الیاف شیشه‌است  و نخ تولید شده از این الیاف کاربرد صنعتی دارد و در پوشاک هیچ استفاده‌ای نمی‌شود.
  4. الیاف مصنوعی: این الیاف از ماده نفتی بدست می‌آید و معروف ترین آن پلی استر و نایلون می‌باشد. 

این لباس جنس‌اش از پلاستیک است، یعنی چه؟

در بازار و بین مردم عادی منظور از پلاستیک همان پلی استر است، یعتی اگر ما از الیاف پلی‌استر یک نخ پلی‌استری تولید کنیم، به آن نخ پلاستیک گفته می‌شود.

 

نکته جالب از نایلون

از معروف‌ترین کاربردهای نخ نایلون، تولید جوراب و ساپورت‌های زنانه است و نوع خاصی از نخ نایلون وجود دارد به نام "  " که از آن برای تولید جلیقه‌های ضد گلوله استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *