چرا جوراب را اتو می‌کنیم؟
بعد از اینکه جوراب توسط دستگاه جوراب بافی کامپیوتری بافته شد و مرحله سردوزی را رد کرد حال برای حالت دادن به جوراب و صاف کردن سطح آن نیاز است که جوراب با استفاده از یک قالب که داغ / گرم است اتو شود.

جالب است که وقتی از اتو صحبت میکنیم همه ذهن ها به سراغ اتو خیاطی می رود در حالی که اتوی جوراب بافی هیچ شباهتی به خیاطی ندارد و یکجور قالب  فلزی پا است که با استفاده از المنت به جوراب حرارت میدهد تا شکل جوراب صاف و به فرم پا درآید. در تصویر زیر میتوانید قالب اتوی جوراب بافی را ببینید.

اتو جوراب

معنی ست شدن در صنعت نساجی- کاملا علمی

در این قسمت یخورده قراره به علم شیمی رجوع کنیم. چرا با حرارت جوراب صاف میشود و حالت شکل پا بخود میگیرد؟
پیوند های شیمایی که در داخل ساختار نخ و یا بعبارت بهتر در ساختار الیاف وجود دارد با استفاده از حرارتی که به جوراب اعمال میشود می شکند و در نظر داشته باشید که با حرارت ساختار و پیوند های شیمیایی الیاف شل میشود و براحتی با اعمال یک نیرو مانند کشش زنجیر های پلیمیری شل میشوند و تکان میخورند و در راستای نیرویی که اعمال میشود حرکت میکنند.

با اتو زدن و اعمال حرارت ما زنجیرهای پلیمری را شل میکنیم و با اعمال نیروی کششی که با دست  هنگام کشیدن جوراب بر روی قالب اعمال میکنیم زنجیرهای پلیمری را که شل شده بودند را به سمتی که چروک ها حذف شوند هدایت میکنیم و کال کافیست ما حرارت را قطع کتیم در نتیجه زنجیر های پلیمیری دوباره در مکان و محل حدید خودشان پیوند جدید تشکیل میدهند و به حالت صاف می ایستند و مرحله اتو شدن را کامل میکنند.

چرا هنگام اتو کردن بخار از روی جوراب بلند می‌شود؟

این بخار دو دلیل دارد . یک. بخاطر رطوبتی است که حذب نخ شده است. و  دو. هنگامی که در کارخانه نخ را تولید میکنند دو نوع روعن به نخ میزنند ۱. روغن انتی استاتیک برای حذف الکتریسیته نخ تا مانع آتش سوزی کارخانه شود و همچنین الیاف به همدیگیر بسیند.

۲و. روغن لوبریکنت یا روان کننده که برای سر خردن الیاف بر روی یکدیگر تا ایجاد نخ است. در نتیجه بخاری که شما میبینید بخار روغن است.

بخار کش کیست؟

در قذیم برق نبود برای همین جوراب باف ها بر روی اجاق گاز با کتری آب می‌گذاشتند تا از کتری بخار آب بیرون بیاید و با استفاده از قالب های چوبی جوراب را بر روی بخار قرار میدادند تا با بخار و حرارت آب عملیات اتو انجام شود.

بخار کش جوراب

و به فردی که این کار را انجام میداد بخار کش می‌گفتند. از آن زمان تا کنون عبارت بخار کشی به یادگار مانده و به کسی که اتو می‌کند بخارکش می‌گویند در حالی که الان بخاری در کار نیست! (تصویر قالب چوبی را میتوانید در تصویر بالا ببینید)

ساخت میز اتو استاندارد

نیاز است که در کارگاهتان یک میزی برای اتوکاری بسازید می‌تواند این میز چوبی باشد و میتوان فلزی. برای اینکه کار حرفه ای تر دیده شود سعی کنید از میز فلزی استفاده کنید که در تصویر زیر میتوانید ببینید.

در نظر داشته باشید با یک فضای خالی در زیر میز باشد تا اتو کار بتواند جوراب ها را قبل از اتو کشی در زیر آن قرار دهد تا دسترسی و عملیات تفکیک آن آسان تر شود. ( در تصویر زیر میتوانید یک میز استاندارد برای اتوکاری جوراب را ببینید)

قالب اتو جوراب

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.