سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه جوراب بافی

سرمایه جوراب بافی – احتمالا شما هم علاقمند هستید که بفهمید برای راه اندازی کارگاه چقدر پول و سرمایه نیاز دارید و با چند بایستی شروع کنید. و دوست دارید قیمت دستگاه های جوراب بافی را بدانید.

هزینه راه اندازی کارگاه جوراب بافی چقدره؟

پاسخ دقیق این سوال رابطه مستقیمی با  نوع دستگاه جوراب بافی و تعداد دستگاه های شما دارد پس شما قبل از هر کاری بفرمایید که با چند دستگاه و چه نوع دستگاهی می خواهید شروع کنید؟ 

 جوراب بافی

شروع با دستگاه جوراب بافی مکانیکی ایرانی

اگر شما کارگاهتان را با این دستگاه راه اندازی کنید علاوه بر دستگاه جوراب بافی به چند دستگاه جانبی دیگر هم نیاز دارید که در زیر به آن اشاره کردیم.

  1. دستگاه جوراب بافی

قیمت این دستگاه بین 800 هزار تومان الی یک میلیون و دویست هزار تومان است. و تقریبا در هر یک و نیم ساعت یک جین جوراب تولید می‌کند.

  1. دستگاه سردوز (زیگزال)

نوعی چرخ خیاطی است که برای بافت سر جوراب کاربرد دارد. و قیمت آن تقریبا 1 میلیون تومان است. برای یک واحد تولیدی با ده دستگاه جوراب بافی مکانیکی 1 عدد از این دستگاه کفایت می‌کند.

  1. دستگاه پس دوز

برای تنظیم کش جوراب و دوخت کش جوراب استفاده می‌شود. قیمت تقریبی آن 1 میلیون تومان است. برای یک واحد تولیدی با ده دستگاه جوراب بافی مکانیکی 1 عدد از این دستگاه کفایت می‌کند.

  1. قالب اتو

یک جفت اتو تقریبا 250 هزار تومان است و برای یک کارگاه تولیدی با ده دستگاه جوراب بافی 2 جفت و حداکثر سه جفت آن کفایت می‌کند.

 

 

اگر با دستگاه کامپیوتری بخواهید کارگاهتان را راه اندازی کنید:

اگر شما قصد استفاده از دستگاه جوراب بافی کامپیوتری را دارید به دستگاه های زیر نیاز خواهید داشت.

  1. دستگاه جوراب بافی کامپیوتری

قیمت این دستگاه ها از 16 میلیون شروع وتا 27 میلیون تومان ادامه دارد. همه دستگاه های مورد نیاز شما ساخت کشور چین است. و پیشنهاد می­شود دستگاه چینی با کیفیت بالا بخرید و دنبال دستگاه ارزون قیمت نباشید. شاید دستگاه ارزون با دستگاه با کیفیت و گران تر در سال اول تفاوتی از نظر کیفیت نداشته باشند اما بعد از گذشت دو الی چهار سال از خرید دستگاه، شما این تفاوت را خواهید فهمید. دستگاه های با کیفیت چینی تقریبا 25 میلیون تومان قیمت دارند. و سرعت بافت آن برای جوراب های مردانه تقریبا یک جین در یک ساعت است. و هر یک نفر می­تواند تا ده دستگاه را هدایت کند.

  1. دستگاه سردوز

شما نیاز به یک عدد سردوز دارید که قیمت تقریبی آن 1 میلیون تومان است و برای یک کارگاه با ده دستگاه یک عدد از آن کفایت می کند.

  1. قالب اتو

یک جفت اتو تقریبا 200 هزار تومان است و برای یک کارگاه تولیدی با ده دستگاه جوراب بافی 2 جفت و حداکثر سه جفت آن کفایت می‌کند.

  1. کمپرسور باد

قطعات دستگاه کامپیوتری با فشار باد کار می‌کند و به اصطلاح پنوماتیک است. و بسته به تعداد دستگاه های جوراب بافی شما در حجم های مختلفی باید خریداری شود. در اکثر کارگاه ها از کمپرسور های 300 و 500 لیتری استفاده می‌شود و اگر تعداد دستگاه ها بیش از 8 عدد باشد از 1000 لیتری آن استفاده می­شود.

قیمت کمپرسور هم بستگی دارد چه مارکی باشد و از چه قطعاتی استفاده شده باشد مثلا کمپرسور ۲۵۰ لیتری سرپایی با موتور و پیستون چینی از یک دویست هست تا 2.5 میلیون تومان . شما برای محاسبات 3 میلیون تومان کنار بگذارید.

 

نکته: اگر از دستگاه کامپیوتری استفاده می ­کنید دیگر نیازی به پسدوز ندارید چون خود دستگاه این کار را انجام می‌دهد.

 

همانطور که خواندید تنها کاری که برای محاسبه هزینه راه اندازی کارگاه نیاز به انجام دارید تعداد دستگاهتان را ضرب در قیمت هر دستگاه کنید( کامپیوتری خوب : 25 میلیون  مکانیکی خوب: 1 میلیون ) تا مبلغ مورد نیاز برای خرید ماشین های بافندگی بدست آید و در نهایت به آن مبلغ یک سردوز ، یک پسدوز، دو جفت اتو و یک کمپرسور باد اضافه کنید.

جوراب بافی

محاسبه مواد اولیه
((دوستان عزیز محاسبات زیر برای مواد اولیه تقریبی هستند و احتمالا تلورانس 500 هزار تومانی خواهد داشت و در ضمن این محاسبات برای تولید جوراب مردانه است))

در جوراب از سه الی چهار نخ مختلف استفاده می شود که هر کدام قیمت خاص خودش را دارد برای راحتی کار ما میانگینی از سه نخ به طور تقریبی میگیریم از قرار کیلیویی 12 هزار تومان.

هر دستگاه جوراب بافی کامپیوتری هر ساعت یک جین جوراب مردانه تولید می‌کند و در یک شیفت هشت ساعته 8 جین جوراب بافته خواهد شد و اگر شما دو شیفت کار کنید 16 جین در روز تولید خواهید داشت. در نتیجه در هر ماه تقریبا 450 جین. هر جین جوراب هم اگر 600 گرم نخ مصرف کند پس برای یک ماه 288 کیلو نخ نیاز دارید و هر کیلیو نخ 12 هزارتومان باشد 3.5 میلیون تومان نخ به ازاری هر دستگاه برای یک ماه و آن هم کار در دو شیفت روزانه  نیاز  دارید.

 

مارک جوراب هم به ازای هر 50 جین 10 هزار تومان هزینه دارد پس شما که در ماه 450 جین با یک دستگاه تولید دارید 90-100 هزار تومان هزینه مارکتان خواهد شد.  

امیدوارم توضیحات کافی بوده باشه. دوران راهبی 19.1.97

کتاب آموزش راه اندازی کارگاه جوراب بافی

کتاب آموزش جوراب بافی

برای تهیه کتاب بر روی تصویر بالا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *