تولید فرش معطر :

پژوهش گران کشورمان موفق به تولید فرش و پارچه های معطر  با استفاده از نانو کپسول های معطر شده اند. با استفاده از این مواد نانوکپسولی امکان معطر سازی محصولات متنوع دیگر با ثبات بالا ممکن شده است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته حتی پس از شستشوی پنج (۵) باره این پارچه ها همچنان بو و عطر بر روی پارچه باقی می ماند. خانم مریم بیات مجری طرح معطر سازی پارچه در گفتگو با ایسنا، هدف طرخ را معطر سازی ماندگار منسوج مورد استفاده در کاربردهای مختلف آن از جمله کفپوش ها و انواع لباس ها وفرش ها و… عنوان کردند و گفتند: در این طرح ابتدا مواد معطر طبیعی مانند لیمو  درون پوسته ای از پلیمر ملامین فرمالدئید قرار گرفت  و پس از تولید کپسول های معطر در ابعاد مختلف ، آزمایش کردن آنها و بررسی رهایش آنها در دما های مختلف این نتیجه حاصل شد که کپسول های تولیدی در ابعاد نانومتری دارای بازده بالاتر و پایداری بیشتری را در برابر دماهای مختلف از خود نشان داد، بنابر این نانوکپسول های تولید شده بر روی پارچه پر و در نهایت پارچه های معطر تولید شدند.

به گفته وی این نانو کپسول ها به دلیل کوچک بودن ابعادشان تغییری از لحاظ زیردست بر روی پارچه ها ایجاد نکردند و گزینه مناسبی جهت معطر سازی پایدار پارچه ها محسوب می شوند. بیات معطر سازی ماندگار، امکان تولید محصولات متنوع و انجام طرح بر روی الیاف و پارچه های با جنس مختلف همچون فرش و چرم را از جمله کاربردهای این نوع پارچه ها عنوان کرد.

وی متقاضیان این محصول یا فناوری را شامل همه کارخانجان پشم و فاستونی، کارخانه های پنبه و مخلوط و صنایع فرش ماشینی و فرش دستباف و چرم دانست.

بیات دیگر مجریان این طرح را دکتر محمد حقیقت کیش و دکتر سمیه اکبری عنوان و خاطرنشان کرد: این طرح مرحله آزمایشگاهی و همچنین پایلوت را گذرانده است و اکنون در مرحله نجاری سازی قرار دارد.

و یک سوال :  آیا این تکنولوژی را میتوان روی جوراب پیاده کرد، تا جوراب در حالت عادی بو ندهد ولی پس از اینکه شروع پا شروع به عرق کردن کرد و رطوبت آزاد نمود ، جوراب بوی خوش از خود ساطع کند!!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.