آموزش تولید جوراب نانو ، ضد بود و حساسیت برای بدن  – جوراب ضد باکتری

در این نوشته قصد داریم بگیم نانو چیه و چطور جوراب نانو تولید می‌شود؟

نانو چیست؟

درست مانند سانتی متر، متر و کیلومتر ، نانو هم یک واحد مقیاسی برای اندازه گیری طول است. اگر یک سانتی متر را به یک میلیارد قسمت تقسیم کنیم به هر یک از این قسمت ها یک نانو سانتی متر می‌گویند، در صتعت هم نانو متر مرجع گفتگوهاست. یک متر را به یک میلیارد قسمت تقسیم می‌کنید و تبدیل به یک نانو متر می‌شود.

جالب است بدانید به اندازه‌هایی که کمتر از صد نانو متر هستند، طبق استاندارد جهانی به آن‌ها  مواد ناو می‌کویند.

چرا نانو مهم است؟

علم شیمی و علم فیزیک به این نتیجه رسیده است که اگر ماده ای در وارد نانومتر قرار گیرد، از خود می‌تواند ویژگی‌هایی نشان دهد که کاملا متفاوت با موقعی است که آن ماده نانو نیست. برای همین این موضوع بسیار برای دانشمندان مهم شده است.

جوراب نانو چیست؟

برای تولید جوراب نانو از نقره استفاده می‌شود، نانو ذرات نقره را به جوراب اضافه می‌کنند در نتیجه جوراب ضد بود و ضد حساسیت ایجاد می‌گردد.

نقره چگونه به جوراب اضافه می‌شود؟

به دو طریق می‌توان جوراب را نانو کرد. 

یک. روش رمق کشی جوراب

جوراب  معمولی بافته شود سپس مانند رنگرزی ، مواد نانو به روش رمق کشی جذب جوراب گردد. به بیان ساده تر ، ما تشت و ظرف آب داریم ، چندین جین جوراب به آن اضافه می‌کنیم، سپس مواد نانو ذرات نقره را به تشت اضافه می‌کنیم و دما را تا حدود ۷۰ درجه افزایش می‌دهیم تا این ذرات به آرامی جذب جوراب شوند و بعد از خشک کردن جوراب‌ها ، جوراب نانوی ما آماده است.

دو. استفاده از نخ نانو

نخ هایی در بازار وجود که در کارخانه هنگام تولید نخ نانو مورد نظر نانو ذرات نقره به محلول مذاب پلیمری آن اضافه شده است و در عمق الیاف نخ این ذرات وجود دارد. مزیت این روش در این است که دیگر سختی و کثیف کاری روش اول را ندارد.

ضد بو و ضد حساسیت یعنی چه؟

باکتری‌هایی در عرق بدن وجود دارد که باعث ایجاد بو می‌شوند، باکتری‌های مورد نظر از چربی پوست تغذیه می‌کنند و موقعی که این باکتری ها غذایی که خورده اند را دستشویی می‌کنند باعث ایجاد بوی بد در عرق بردن می‌شوند.

نانو ذرات نقره و روی به بدن این باکتری‌ها نفوذ می‌کنند و دیواره سلولی آن‌ها را از بین می‌برند در نتیجه این باکتری‌ها کشته شده و بودی بد از بین می‌رود.

انواع باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد چیست؟

باکتری‌ها به دو دسته گرم مثبت و گرم منقی دسته بندی می‌شوند. دو باکتری استافیلو کوکوس و اشرشیاکلی نمونه‌های بارز باکتری‌ها هستند و تجربه ثابت کرده است موادی که بتوانند این دو باکتری را از بین ببرند می‌توانند دیگر باکتری‌ها را هم از بین ببرند، در نتیجه در آزمایشگاه‌های زیست شناسی برای اندازه گیری میزان ضد باکتری بودن جوراب از این دو باکتری به عنوان نمونه استفاده می‌کنند.

بجز نقره چه مواد دیگری می‌توان استفاده نمود؟

اکثر اکسید فلزات موقعی که در مقیاس نانو قرار می‌گیرد خاصیت ضد میکروبی دارند. از مهم ترین آنها می‌توان به نقره، اکسید روی، مس اشاره نمود.

جوراب نانو سبز چیست؟

به جورابی که از نانوذرات اکسید روی برای تولید استفاده شده باشید جوراب نانو سبز می‌گویند. دلیل اینکه به آن سبز می‌گویند این است که اکسید روی به محیط زیست آسیب نمی‌رساند و اگر وارد آب‌ها سطحی و زیر زمینی شوند هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورند بعبارتی زیست تخریب پذیر هستند و مانند اتوموبیل های سبز که با برق و الکل کار‌می‌کنند ما جوراب نانو سبز هم داریم.

۱ پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  این نکته رو هم اضافه میکنم که جوراب تولید شده با استفاده از روش رمق کشی در طول مدت استفاده و همینطور در اثر شستشو این مواد ریزش میکنند و به دلیل نوظهور بودن فناوری نانو هنوز اطلاعی از عوارض و بیماری های احتمالی این روش وجود نداره

  ولی در روش مذاب که این مواد به نخ اضافه میشه به هیچ وجه ریزش مواد وجود نداره و خواص نانو و آنتی باکتریال دائمی هست و هیچ گونه عوارضی وجود نداره

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.