تفاوت های دو خط ریسندگی نیمه فاستونی«کاردینگ» و تاو به تاپس:

۱_در سیستم کاردینگ از الیاف استیپل با طول بلند استفاده می شود ولی در سیستم تاو به تاپس از دسته الیاف فیلامنتی به نام تاو استفاده می شود.

۲_در خط ریسندگی تاو به تاپس ماشین آلات حلاجی و کاردینگ به طور کلی حذف می شود و حذف مرحله کاردینگ باعث کاهش هزینه ها و ضایعات در خط ریسندگی نامبرده می شود.

۳_عملیات ریسندگی برای الیاف ظریف که دنیر آن ها زیر ۳ میباشد در روش کاردینگ بسیار کار مشکلی به حساب می آید به این دلیل که بعضا باعث خرد شدگی الیاف و ضایعات زیاد می شود که به هیچ عنوان مقرون به صرفه نمی باشد و باعث افزایش زیاد هزینه ها می شود ولی در سیستم ریسندگی تاو به تاپس الیاف بسیار ظریف زیر ۳ دنیر به راحتی تبدیل به نخ می شوند.

۴_از ظرافت های الیاف که بگذریم،فرآیند ریسندگی نخ های بسیار ظریف به عنوان مثال نخ هایی که نمره ۳۶ یا ۴۲ سه لای متریک در سیستم متداول کاردینگ مشکلات خاص خود را دارد.که یکی از مهمترین این مشکلات کاهش بسیار زیاد میزان تولید روزانه خط ریسندگی بحساب می آید.که به همین علت بهتر است برای تولید این نوع نخ ها از سیستم ریسندگی تاو به تاپس استفاده شود.

۵_یکی از مزایای بسیار مهم سیستم ریسندگی تاو به تاپس،ارزان تر بودن ماده اولیه یعنی تاو نسبت به مواد اولیه سیستم ریسندگی کاردینگ که همان الیاف استیپل است می باشد.

۶_یکی دیگر از ویژگی های بسیار خوب سیستم ریسندگی تاو تاپس تولیدات تناژ پایین نخ های خاب می باشد این موضوع به این علت مزیت به حساب می آید که در تولیدات نخ های خاب فرش ماشینی که نیاز به تنوع رنگی بالا می باشد که بعضا امکان تولیدات کم با سیستم ریسندگی کاردینگ بسیار مشکل می باشد از این رو این مورد از مزایای بسیار خوب سیستم ریسندگی تاو به تاپس می باشد.

۷_نخ های رنگی تولید شده در سیستم ریسندگی کاردینگ،بهتر و یکنواخت تر از نخ های ریسیده شده در سیستم ریسندگی تاو به تاپس می باشد.باید مد نظر داشت که این مورد به ویژه در تهیه نخ های خاب فرش ماشینی که نیاز به نخی با سطح مقطع رنگی یکنواخت دارند بسیار حائز اهمیت می باشد.

۸_تهیه الیاف استیپل بسیار آسانتر از تاو می باشد.

۹_به دلیل ظرافت بالای الیاف در سیستم ریسندگی تاو به تاپس فرش های بافته شده در این سیستم دارای لطافت و نرمی بیشتری می باشد.

۱۰_فرش های بافته شده با نخ تاو به تاپس نسبت به فرش های بافته شده در سیستم کاردینگ پرزدهی بیشتری دارد.
که این مورد به علت رشته رشته بودن الیاف طی فرآیند تولید تاو به تاپس و طول های نایکنواختر الیاف تولید شده در این سیستم،می تواند از دلایل اصلی پرز دهی نخ خاب و در نتیجه فرش ماشینی تولید شده باشد.

۱۱_به دلیل ظرافت بالای الیاف مصرفی در سیستم ریسندگی تاو به تاپس نخ های تولیدی در این سیستم دارای بازگشت پذیری کمتری به نسبت نخ های خاب تولید شده در سیستم ریسندگی کاردینگ می باشد.
نخ های خاب تولید شده در سیستم کاردینگ بیشتر برای تولید فرش های ۵۰۰ و ۷۰۰ شانه مورد استفاده قرار می گیرد و نخ های خاب تولید شده در سیستم ریسندگی تاو به تاپس بیشتر برای تولید فرش های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع : برگرفته از دست نوشته های آقای علی سعیدی در تلگرام

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.