دستگاه جوراب بافی

سلام : دوران راهبی هستم مدیر گروه ” کلوپ متخصصین جوراب بافی” ، ما گروهی در زمینه جوراب بافی ساختیم که تقریبا ۱۳۰۰ نفر عضو اعم از جوراب باف، تامین کننده دستگاه های جوراب بافی ، وارد کننده ها و… حضور دارند . خوشحال میشیم به گروه بپیوندید و اگر سوالی داشتید در گروه مطرح کنید. ولی قبل از طرح سوال مطالب قبلی را مطالعه نمایید.

 

همچنین کانالی داریم با عنوان ” دانشکده جوراب بافی”  که کلی مطلب مفید به اشتراک گذاشتیم. اگر مبتدی هستید سعی کنید سری به کانالمون هم بزنید. متچکر

لینک کانال:

https://t.me/sockscenter

دستگاه های جوراب بافی ویلت ساخت کشور چین در انواع مختلف ۸۴ ، ۹۶ ، ۱۰۲ ، ۱۲۰ ، ۱۳۲ ، ۱۴۴ ، ۱۶۸ ، ۱۷۶ ، ۲۰۰ ، ۲۲۰ سوزن برای تولید انواع مختلف جوراب های نوزادی، پسرانه و دخترانه ، زنانه و مردانه ، اسپرت در سایز های ساق بلند ، سه ربع، نیم ساق و ربع ساق و … مورد استفاده قرار می گیرد که در مقایسه با نمونه های ایرانی و مکانیکی آن بسیار پیشرفته تر و کامل تر و دارای محصول فوق العاده با کیفیت تری است. که در ادامه به بخشی از این ویژگی های شاخص به صورت تخصصی تر و مقایسه آن با انواع نمونه های ایرانی می پردازیم:

این دستگاه جوراب بافی قابلیت پذیرش انواع جنس نخ(چینی هندی، پنبه و …)را داراست.برای این مهم یک پکیج آنتن که  مجهز به ریگلاژ(درجه تنظیم)می باشد و بعد از نصب به صورت جداگانه در پشت دستگاه قرار می گیرد ،همراه دستگاه عرضه می شود. این مجموعه آنتن مجهز به تکنولوژی سنسور توقف می باشد که در هنگام پاره شدن یا کشیدگی نخ و … سنسور عمل میکند و دستگاه را به طور کامل متوقف می سازد که این امر باعث کاهش چشمگیر زایئات و همچنین از بین رفتن دغدغه خسارات احتمالی به دستگاه و البته تسریع کار کاربران در امر تولید و عیب یابی می شود.که در نمونه های ایرانی این قابلیت دیده نمی شود.

دستگاه جوراب بافی کامپیوتری چینی

پذیرش تنوع رنگی:

این مدل از دستگاه جوراب بافی قابلیت پذیرش انواع تنوع رنگی با کیفیت های گوناگون را دارا می باشند. تنوع رنگی برای این نوع از دستگاه ها بسیار بالاست و کاربر می تواند از این ویژگی در بافت انواع جوراب های رنگی زنانه ، دخترانه ، بچگانه ، پسرانه و … بهره جوید. اضافه می شود که در این دستگاه ها امکان استفاده حداکثر شانزده رنگ متفاوت به طور همزمان وجود دارد که این قابلیت ویژه، به کاربر در ایجاد رنگ بندی های مطابق با انواع سلایق کمک می کند.

سیستم plc و محیط کاربرپسند:

برای سهولت در امر تولید ( بر خلاف دستگاه های مکانیکی و نمونه های پایین تر)، این دستگاه ها مجهز به تکنولوژی PLC  (کنترل کامپیوتری) می باشند. عملکرد این دستگاه ها به صورت تمام اتوماتیک می باشند و همچنین دارای یک محیط کاربری ساده و قابل فهم برای کاربران خود است. در توضیح بیشتر ، در این دستگاها از یک قسمت کامپیوتری برای رابط کاربری استفاده شده است که به  کاربران این قابلیت را می دهد تا از طریق بخش نرم افزاری دستگاه جوراب بافی ، با دقت بسیار بالا به کنترل بخش های مکانیکی آن بپردازند. بدیهی است که در این دستگاه ها عمده کار توسط این سیستم اداره و کنترل می شود و نیروی انسانی  کمتری در آن دخالت دارد. ( در دستگاه های مکانیکی کنترل دستگاه تماما به عهده شخص کاربر بوده و البته نیازمند تجربه و مهارت بالاست).

 همچنین این دستگاه ها برای سادگی در امر کنترل هرچه بهتر و عیب یابی توسط کاربران خود از یک صفحه نمایش با قابلیت هایی چون نمایش اجزا و پارامتر های تولید مانند درجه شل و سفتی جوراب ها ( که در مدل های مکانیکی نیازمند تغییر طول زنجیر  به صورت دستی بودیم و الیته نیاز به مهارت و تخصص بالا) ، سرعت حرکت نخها ، اندازه گیری گراف و همچین نمایش  شکل ظاهری جوراب و نشان دادن مراحل مختلف  بافت به صورت گرافیکی سود می برند. این تنظیمات به وسیله یک صفحه کلید که در کنار صفحه نمایش تعبیا شده است قابل انجام است.

دوبل کاری:

این دستگاهها دارای قابلیت دوبل زدن را نیز دارند. این دستگاهها میتوانند قسمتهایی از جوراب را که زیاد با زمین در تماس هستند(مانند پاشنه و کف) را به صورت دوبل یا دولایه بافت کنند.که این امر باعث بالا رفتن هر چه بیشتر کیفیت جوراب میشود.حال آنکه در مدلهای قدیمیتر این امکان برای کاربر فراهم نبود.

تجهیزات اختصاصی:

همچنین این دستگاهها دارای تب جداگانه کنترل سرعت موتور می باشند که از این قابلیت میتوان در هنگام گرم کردن دستگاه و عیب یابی استفاده نمود. این دستگاهها درون خود دارای یک استپ موتور مجزا
برای کنترل کش درون جوراب می باشند که باعث یکنواختی کش در تمامی طول بافت می شود.

علاوه بر سنسور توقف بر روی آنتنها،تمامی قسمتهای درگیر بافت نیز مجهز به این سیستم می باشند.بدین صورت که بلافاصله هنگام بروز خطا(مانند شکستن سوزن،شکستن پلاتین،نامیزان کار کردن یکی از قطعات و …)، این سنسور وارد عمل شده و دستگاه را از حرکت باز می دارد.لازم به ذکر است برای تمامی اشکالات فنی دستگاه برنامه ریزی شده است و دستگاه پس از بروز هر اشکال فنی،آن را به صورت تصویری روی صفحه نمایش نشان میدهد و این قابلیت را به کاربر خود میدهد که در فرصت مناسب برای رفع عیب اقدام نماید.البته یک چراغ و یک آژیر کوچک هم در قسمت فوقانی آنتن تعبیه شده است که پس از ایست دستگاه روشن میشود و کاربر را از بروز خطا آگاه میسازد.

قسمتهای مکانیکی دستگاهها به وسیله شیرهای برقی خاصی که به آنها پنماتیک گفته میشوند به حرکت در می آیند و هیچ گونه نیازی به نیروی دست و نیروی خارجی نیست.این پنماتیکها به یک کمپرسور با گیج قابل کنترل متصل میشوندکه هوای ایجاد شده درون کمپرسور، آنها را به حرکت در می آورد.

این دستگاهها به همراه خود مجهز به یک نرم افزار کاربری مخصوص جهت طراحی روی جوراب می باشند که در دوره های عملی با کار با این نرم افزار به طور کامل آشنا میشوید.همچنین در قسمت کناری دستگاه یک پورت usb برای اتصال فلش مموری به آن و ارسال و دریافت داده ها)از جمله طرح نقشه ، chain و ساختار نرم افزاری دستگاه( تعبیه شده است که تمامی اطلاعات ورودی و خروجی دستگاه از طریق این پورت انتقال می یابد.

این دستگاهها در تکنولوژی ساخت خود از ۹ توپ نقشه بهره می برند که به کابر اجازه طراحی در تمامی طول جوراب بدون محدودیت فضا را می دهد.پس از طراحی توسط نرم افزار مربوطه،طرح مورد نظر را به وسیله فلش مموری از طریق پورت sub به دستگاه میدهیم.سپس مطابق نقشه طراحی شده، نخها را روی دستگاه قرار میدهیم.دستگاه به صورت اتوماتیک طرح راشناسایی میکند و آن را روی جوراب پیاده می سازد. (که در دستگاههای مکانیکی فقط اجازه طراحی در اندازه های بسیار محدود را داشتیم، البته بدون استفاده از نرم افزار و از طریق تغییرات مکانیکی،که خود این امر نیز نیازمند مهارت بالا بود).

این دستگاه مجهز به سیستم روغنکاری اتوماتیک می باشد.این مهم، راه را برای کاربران خود مبنی بر دغدغه روغنکاری دستی قسمتهای مکانیکی و درگیر دستگاه هموار ساخته و به صورت اتوماتیک در یک بازه زمانی مشخص به وسیله پمپ روغن تعبیه شده درون خود، عمل روغنکاری را انجام می دهد. (دستگاههای مکانیکی نیاز به روغنکاری دستی و مداوم داشتند)

این دستگاه های جوراب بافی همچنین دارای یک باطری ذخیره سازی اطلاعات می باشند که برای حفاظت ازبرنامه های ذخیره شده درساعات خاموش بودن دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.عمر این باطری بسیار بالاست و با عمل بکاپ گیری از اطلاعات ورودی همانند کامپیوترهای خانگی عمل ذخیره سازی اطلاعات را انجام میدهد.همچنین قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بافت، مادامی که آن اطلاعات را به صورت دستی و از طریق فلش تغییر نداده ایم، را داراست. یکی از امتیازات ویژه این دستگاهها قابلیت تست قطعات به طورت دستی از روی سیستم plc آن است.بدین صورت که هر بار پس از روشن کردن دستگاهها برای اطمینان از صحت عملکرد قطعات، وارد منوی مربوط به تست شده و با on و off کردن ،به نحوه کارکرد  آن قطعه پی می بریم و در صورت عملکرد نا صحیح، نسبت به رفع عیب آن اقدام می کنیم.)هر قطعه دارای یک شماره اختصاصی است که به راحتی از روی انها قابل شناسایی است.(.با این روش میتوانیم به صورت دستی نیز در صورت نیاز قطعات را روغنکاری کنیم.

این دستگاهها دارای بازدهی فوق العاده در کار به صورت شبانه روزی می باشند.هرچه دستگاه بیشتر کار کند و کمتر خاموش شود،دقت کار بالاتر رفته و میزان خسارات احتمالی کمتر می شود.قطعات بکار رفته در این دستگاهها بسیار با کیفیت و در مقابل حرارت و الکتریسیته ساکن بسیار بادوام میباشند.در ساخت قسمت الکترونیکی دستگاهها این خصوصیات رعایت شده است.

دستگاهها از سوی شرکت دارای گارانتی یک ساله میباشند.(قابل ذکر است که این گارانتی فقط شامل موارد مصرفی از  قبیل سوزن،پلاتین،شیر برقیها،ابزارهای کوچک ، بردهای الکترونیکی و … میباشد و قطعات سنگین دستگاه مانند موتور و فن فاقد گارانتی میباشد.که البته شرکت طبق توافق با مشتری با احتساب هزینه آنها اقدام به تهیه آنها می نماید).

قطر سیلندر ۳۲٫۱ اینچ
تعداد سوزن دربالا گفته شد
واحد طرح دارای ۶ توپ نقشه
محدوده سرعت ۳۵۰ – ۲۶ دور بر دقیقه
قدرت موتور ۱ کیلو وات
قدرت موتور فن ۰٫۷۵ کیلو وات
ولتاژ مصرفی ماشین ۳۸۰/۲۲۰ سه فاز
وزن ۳۰۰ کیلو گرم
ورود اطلاعات از طریق پورت usb

نویسنده: دوران راهبی – دانشجوی نساجی دانشگاه یزد

 


دستگاه جوراب بافی