دانشکده نخ

نخ بامبو چیست؟ +فریب افراد ناوارد و مبتدی + خرید

نخ بامبو در صنعت جوراب بافی - نخ جوراب بافی

کلاهبرداری با عنوان نخ بامبو، دوستان در نظر داشته باشید نخ بامبویی که در ایران وجود دارد و شما قصد خرید آن را دارید در اصل اصلا بامبو نیست بلکه ترکیب الیاف پنبه با ویسکوز است که به مقدار زیادی نرم کننده به آن زده اند. 

این موضوع را ما موقعی پیگیر شدیم که در وبگردی که داشتیم انجام میدادیم متوجه شدیم در یکی از وب سایت ها به این موضوع اشاره شده بود و بلافاصله به مراجع انگلیسی زبان مراجعه کردیم و دیدیدم بله ، این موضوع در کل جهان اتفاق می افتد و نخ پنبه ویسکوز را بسم بامبو میفروشند.

مقداری نخ از یکی از تولید کننده های بزرگ نخ پنبه ای خریداری کردیم و در آزمایشگاه نساجی آن را آنالیز کردیم و متوجه شدیم که بله ، اصلا نخ مورد نظر ویژگی های نخ بامبو را ندارد و در اصل ترکیب ۳۵% ویسکوز با ۶۵% پنبه بوده است.

امروزه در بین نخ های مصرفی برای تولید جوراب باکیفیت اسم "بامبو" را زیاد خواهید شنید. در بین جوراب باف‌ها و بخصوص اعلا بافت ها نخی رایج شده بسم " بامبو " و جوراب حاصل از این نخ را با صفت جوراب بامبو به بازار عرضه می‌کنند. در این مطلب تصمیم گرفتیم شما همراهان سایت را با این نخ و مزیت‌های آن آشنا کنیم. در زیر تصویر جوراب بامبو شرکت میچکا را می‌بینید.که قیمت تقریبی آن در خورده فروشی ۱۰ هزار تومان است.

جوراب بامبو نخ

این روزها در هر خانه‌ای گیاه سبز و بلندی که پیچ‌های جالبی دارد، یافت می‌شود  و اغلب مردم به‌عنوان یک دکور طبیعی از آن استفاده می‌کنند، اما شاید کمتر کسی  بداند که بامبو به غیر از زیبایی یک کارکرد دیگری هم دارد و آن هم لباس‌هایی است که از الیاف و نخ بامبو درست می‌شود!

نخ بامبو چیست جوراب بافی

پارچه‌های بافته شده از نخ خالص بامبو دارای خواصی مانند جذب رطوبت، انتقال بخار آب، نرمی و لطافت، آویزش مناسب، رنگ پذیری بالا و درخشش رنگ است و برای ساخت منسوجاتی مانند لباس ورزشی، لباس شنا، لباس خواب، تشک، پتو، حوله و جوراب مناسب است. با توجه به اینکه بامبو دارای خواص منحصربه فرد ضدباکتری است، برای تولید لباس زیر، تی‌شرت و جوراب می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به دلیل خاصیت ضداشعه ماورای بنفش در تولید البسه تابستانی به‌خصوص برای محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر اشعات مضر خورشید مناسب است.

مزیت‌های بامبو

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های الیاف بامبو آن است که به شکل منحصر به فردی قابل تجزیه در محیط زیست بوده و به عنوان یک لیف سلولزی، صددرصد توسط میکرو ارگانیزم‌های خاک و نورآفتاب تجزیه می‌شود. الیاف این گیاه یک آنتی باکتریال طبیعی محسوب می‌شود؛ بنابراین سازگار با پوست بدن بوده و آلرژی ناشی از مواد ضدباکتری شیمیایی را ایجاد نمی‌کند.

منسوجات ساخته شده از الیاف بامبو حتی بعد از ۵۰ بار شست‌وشو، باز هم خاصیت ضدباکتری خود را به خوبی حفظ می‌کنند. یکی دیگر از خواص جالب‌توجه الیاف بامبو آن است که منسوجات ساخته شده از آن امکان تبادل هوا و تنفس را برای پوست فراهم می‌کنند و به این صورت باعث خنک شدن بدن می‌‌شوند.

علت این موضوع آن است که این الیاف دارای شکاف‌های بسیار ریزی هستند. وجود این سوراخ‌ها موجب جذب رطوبت بالا و تهویه می‌شود. در نتیجه لباس‌های ساخته شده از الیاف بامبو دارای این قابلیت هستند که عرق بدن را جذب و به سرعت تبخیر کنند. این نوع لباس‌ها در هوای گرم تابستان بسیار خنک و راحت بوده،به پوست بدن نمی‌چسبند و به عنوان لباس زیر بسیار مناسب هستند.

حقه جدید تولید کننده های بی وجدان:

افراد عادی تقریبا قادر به تشخیص تفاوت جوراب با نخ بامبو و نخ پنبه نیستند به همین دلیل بعضی از تولید کننده ها نهایت سوء استفاده را از این نا آگاهی می‌برند و جورابی که با نخ پنبه تولید شده  را به صرف نصب مارک بامبو آن را با قیمت بالاتری به عنوان جوراب بامبو می فروشند. 

چرا بامبو آنتی باکتریال است؟

اگر مقاله ۶ صفحه ای زیر را بخوانید دلیل آن را متوجه خواهید شد اما خلاصه وارد می توان گفت :  مطالعه طیف FT-IR نشان داد که  خاصیت آنتی باکتریالی مربوط به وجود گروه های آروماتیکی و فنولی در لیگنین این گیاه است. (برای دانلود مقاله روی متن انگلیسی زیر کلیک کنید) (برای آشنایی بیشتر با لیگنین کلیک کنید) (برای آشنایی بیشتر با طیف سنجی مادون قرمز FTIR کلیک کنید)

The origin of the antibacterial property of bamboo

آرام بشویید

شست‌وشو، آهارگیری با آنزیم، سفیدگری و مرسریزاسیون الیاف بامبو بهتر است که با ملایمت انجام پذیرد. الیاف خالص بامبو معمولا نیاز به شست‌وشو ندارد، اما در صورت نیاز، می‌توان با استفاده از مقدار کمی صابون قلیایی آن را شست‌وشو داد.

برای شست‌وشوی، میزان ماده قلیایی نباید از ۱۰ گرم بر لیتر بیشتر شود اما بسته به ضخامت منسوج می‌توان این مقدار را تغییر داد. در مورد مخلوط الیاف پنبه و بامبو شست‌وشو ضروری است. منسوجات بامبو مقاومت سایشی بالایی دارند و درجه ثبات رنگ آنها در برابر شست‌وشو و نیز درجه لکه‌زدایی‌شان در حد قابل قبولی است.

جوراب بافته شده با نخ بامبو

جوراب با نخ بامبو

اگر اهل جوراب پوشیدن هستید و همیشه از عرق کردن و بوی بد پای‌تان رنج می‌برید، این جوراب‌ها را فراموش نکنید! این جوراب‌ها از الیاف طبیعی بامبو تهیه می‌شود که همین الیاف باعث می‌شود از طریق منافذ بازی که در جوراب وجود دارد، به پاهای شما هوا برسد و مانع عرق کردن پا شود. و اگر پای شما عرق هم کند بدلیل خاصیت آنتی باکتریالی این الیاف باکتریهایی که باعث ایجاد بو می‌شوند از بین میروند و دیگر بویی حس نخواهید کرد.

بامبو در بیمارستان‌ها

محصولات بهداشتی با کاربرد بیمارستانی و پزشکی نیز از الیاف بامبو تولید می‌شود که شامل باند و گاز پانسمان، لباس‌های جراحی، پوشاک پرستاران و... است. از آنجایی که الیاف بامبو خاصیت گندزدایی و ضدباکتریایی دارد، به شکل غیرقابل مقایسه‌ای برای ساخت منسوجات بهداشتی مانند حوله، ماسک، پدجاذب، پوشش بسته‌بندی مواد غذایی و موارد مشابه مناسب است.

چرا حوله بامبو

محصولات بهداشتی با کاربرد بیمارستانی و پزشکی نیز از الیاف بامبو تولید می‌شود که شامل باند و گاز پانسمان، لباس‌های جراحی، پوشاک پرستاران و... است. از آنجایی که الیاف بامبو خاصیت گندزدایی و ضدباکتریایی دارد، به شکل غیرقابل مقایسه‌ای برای ساخت منسوجات بهداشتی مانند حوله، ماسک، پدجاذب، پوشش بسته‌بندی مواد غذایی و موارد مشابه مناسب است.

از آنجایی که بر خلاف سایر الیاف طبیعی الیاف بامبو نیاز به هیچگونه مواد شیمیایی آفت زدایی ندارد بنابراین کاملا ضدآلرژی و هرگونه حساسیت می باشد.مخصوص افرادی که پوست حساسی دارند.تحقیقات نشان داده که خواص ضد باکتری آن نسبت به پنبه سه برابر ، خواص آنتی استاتیک آن ۱۲ برابر ، خاصیت جذب عرق آن ۶۰% بیشتر و خاصیت دفع بوی بد بدن آن ۳۰% بیشتر از محصولات پنبه می باشدبر اساس بررسی یک سازمان تحقیقاتی صنعت نساجی ژاپن ثابت گردید که حتی پس از پنجاه مرتبه شستشو هنوز خواص ضد باکتری و ممانعت از رشد باکتری الیاف بامبو پا برجا بود. در صورتی که الیاف آنتی باکتریال شیمیایی رفته رفته خواص آنتی باکتریال خود را از دست داده و حتی آلرژی (حساسیت زا) خواهند شد. قدرت جذب آب در الیاف بامبوبه قدری زیاد است که هنگام شستشو وزن آن سه برابر افزایش می یابد. همانطور که می دانید پس از تعرق بدن و عدم تبخیر به موقع آن ایجاد باکتری می شود که باعث بوی بد بدن می گردد.ساختار الیاف بامبو به شکلی است که حتی باکتری های روی پوست را نیز از بین می برد و بوی بد حاصل از عرق بدن را محو می کند.نکته بسیار جالب در این الیاف این است که در تابستان ایجاد خنکی و در زمستان ایجاد گرما می کند.(برخلاف الیاف شیمیایی که باعث تحریک و خارش پوست می شود.)

ویدئوی تفاوت جذب آب توسط بامبو و پنبه

ویدئوی نخ بامبو

 

1 دیدگاه در “نخ بامبو چیست؟ +فریب افراد ناوارد و مبتدی + خرید

  1. محمد گفت:

    سلام.مرسی بابت اطلاعات مفیدتون.ببخشید الان تو ایران جوراب بامبو اصل پیدا میشه؟اگه هست ممنون میشم معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *