نخ هندی چیست و چه کاربردی دارد؟

از لحاظ کیفیت و قیمت دومین نخ مصرفی به عنوان نخ روی جوراب است و چون از کشور هند وارد ایران می‌شود به آن نخ هندی می‌گویند. در نظر داشته باشید پرمصرف ترین و ارزان‌ترین نخ جوراب نخ چینی است.

از لحاظ رنگبنید ، بسیار تنوع خوب و مناسبی دارد. این نخ از لحاظ قیمت گرانتر از نخ چینی است و ازران تر از نخ پنبه‌ای می‌باشد. 

ویدئوی معرفی نخ ویسکوز/پلی استر هندی

جنس آن چیست؟

جنس این نخ ترکیب ۳۵ درصد الیاف ویسکوز و ۶۵ درصد پلی استر می‌باشد. و چون در ساختار آن از ویسکوز استفاده شده است نخ حاصله نرم‌تر و لطیف تر شده و همچنین جذب رطوبت آن بسیار افزایش یافته است. اگر شما از این نخ برای جوراب استفاده نمایید پا بسیار احساس راحتی می‌کند اما به اندازه نخ پنبه راحت نیست.

مطلب مرتبط: نخ ویسکوز چیست؟ (کلیک کنید)

خاصیت آنتی باکتریالی 

نخ هندی به هیچ وجه خاصیت آنتی باکتریالی و نانو ندارد و حتما باید مواد نانو بصورت اسپری یا غرق آبی به آن اضافه شود. و چون رطوبت و عرق پا را از روی پوست جذب می‌کند نمی‌گذارد باکتری ها محیط مناسبی برای رشد پیدا کنند و در نتیجه پا کمی دیرتر بو می‌گیرد.

نمره این نخ

چون سیستم ریسندگی آن ریسندگی الیاف کوتاه است از روش نمره گذاری انگلیسی  Ne استفاده میشود. و نمره آن ۳۰ انگلیسی یک‌لا می‌باشد. دستگاهی که با آن نخ هندی را تولید می‌کنند رینگ نام دارد.

مطلب مرتبط: سیستم نمره‌گذاری انگلیسی (کلیک کنید)

پرزدهی زیاد

خیلی‌های می‌گویند موقعی که با نخ هندی جوراب تولید می‌کنند پرزدهی زیادی دارد و از زیبایی کار می‌کاهد. برای تشریح این موضوع باید گفت که نخ‌هایی که از الیاف طبیعی مانند پنبه یا ویسکوز ساخته شده اند، پرزدهی زیادی دارند اما موقعی که پرز ایجاد می‌شود سریع از روی جوراب جدا شده و زیاد به چشم نمی‌آیند اما در نخ های پلاستیکی مانند پلی استر ساخته شده اند، خیلی دیر پرز می‌دهد و اما این پرزها خیلی سخت از روی جوراب جدا می‌شوند و در نتیجه جوراب شما اکثرا پرزی هستند، و اما در نخ هندی که از ترکیب پلی استر و ویسکوز ایجاد شده اند، ویسکوز باعث میشود جوراب زود پرز دهد و پلی استر باعث میشود پرز ایجاد شده خیلی سخت از روی جوراب جدا شود و این مورد یکی از ایرادهای این نوع نخ می‌باشد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.