نماد همجنسگرایان و اشتباه ایرانیان

تولید جوراب رنگین کمان : با رواج تولید جوراب های فانتزی چند مدتی جوراب هایی با طرح های رینگی رنگی وارد بازار شده است که اتفاقا بسیار زیبا و چشم نواز هستند اما داستانی دارد که کمتر کسی از آن اطلاع دارد. متاسفانه نه تولید کننده میداند موضوع چیست و نه خریدار ، همه هم خوشحال اند که جوراب بسیار زیبا به پا دارند. (جوراب رنگی رنگی). تمام این نوع جوراب ها با دستگاه جوراب بافی کامپیوتری قابل تولید هستند.

جوراب رنگین کمان

پرچم رنگین کمان

پرچم رنگین‌کمان نشان همجنس‌گرایی زنانه، همجنس‌گرایی مردانه، دوجنس‌گرایی و تغییر جنسیت دهندگان و دگرباشی جنسی از دهه ۱۹۷۰ است. این پرچم در سال ۱۹۷۸ توسط گیلبرت بیکر (به انگلیسی: Gilbert Baker) هنرمندی اهل سان‌فرانسیسکو طراحی شد و در ۲۵ ژوئن همان سال در (روز آزادی همجنسگرایان) به اهتزاز درآمد. او الهام طراحی این پرچم را از پرچم ۵ رنگ مسابقات گرفت و پرچمی در ۸ رنگ طراحی کرد. هدف وی از انتخاب این طرح، انتقال مفهوم تنوع و گوناگونی بود. به‌گفتهٔ وی «نقشی از طبیعت که نشان دهد گرایش جنسی حق همهٔ انسان‌ها است».

از دیدگاه او رنگ‌ها و معانی که او در ذهن داشت، به ترتیب زیر بودند:

صورتی تیره: جنسیت، تمایلات جنسی
سرخ: زندگی
نارنجی: شفا
زرد: خورشید
سبز: طبیعت
آبی: هنر
نیلی: هارمونی (هماهنگی، توازن…)
بنفش: روح، روحیه و جرأت

گیلبرت بیکر این پرچم را خودش رنگ‌آمیزی کرد و دوخت (مثل حسی که Betsy Ross کسی که اولین بار پرچم آمریکا رو طراحی کرد، داشت). اما وقتی که او طرحش را برای ساخت و تولید انبوه به تولیدکنندگان ارائه کرد، رنگ صورتی تیره، به دلایل فنی امکان ساخت و تولید نداشت. چون بیکر رنگ‌ها را دستی ساخته بود و ساخت رنگ مورد نظر او از نظر تجاری به صرفه نبود. پس پرچم ۷ رنگ شد. در ۱۹۷۹، کمیته رژه افتخار (Pride Parade Committee) تصمیم گرفت تا از پرچم بیکر استفاده کند. آن‌ها رنگ نیلی را حذف کردند به این ترتیب می‌توانستند در مسیر رژه، سه ردیف در سه رنگ را در یک سمت خیابان و سه ردیف در سه رنگ دیگر را در سوی دیگر خیابان قرار بدهند. از آن پس، استفاده از پرچم با ۶ نوار رنگی مرسوم شد.

جوراب رنگی

طرح اصلی طراحی شده توسط گیلبرت بیکر در سال ۱۹۷۸

جوراب رنگین کمان

نسخهٔ ۶ رنگ از سال ۱۹۷۹ که رنگ نیلی به رنگ آبی مایل به ارغوانی تغییر یافت

۲ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.