چرم گیاهی چیست ؟ تولید پارچه با آناناس 

پیناتکس نوعی از چرم گیاهی است که از ضایعات آناناس تولید می‌شود.

چرم گیاهی تنها نوعی از چرم است که به حیوانات آسیب نمی‌رساند و حافظ محیط زیست است. بعلت اینکه ضایعات برگ آناناس بسیار زیاد است، تهیۀ چرم از ضایعات برگ آنها بسیار برای کشاورزان به صرفه و اقتصادی است. وقتی کشاورزان اولین مرحلۀ فرایند تولید چرم را شروع می‌کنند، در آخر به ضایعاتی ختم می‌شود که به لحاظ بیوشیمیایی قادر است برای کود استفاده شود.
برگ و ضایعات میوه آناناس که به طور معمول سوزانده و یا رها می‌شوند، دارای رشته‌های سلولزی است که می‌توان پارچه‌ای شبیه به چرم با نام پیناتکس (Piñatex) تولید کرد. آنطور که تخمین زده شده هر ساله حدود ۴۰,۰۰۰ تن از این ضایعات در جهان تولید می‌شود.

چرم گیاهی آناناس

محصولات اضافی مزارع آناناس در کارخانه‌های محلی کشور فیلیپین پس از جداسازی و فراوری مانند نمد به هم فشرده می‌شوند و پارچه‌ای یک تکه را تشکیل می‌دهند که می‌توان از آنها برای تولید لباس، کفش یا مبلمان استفاده کرد.
برای تولید ۱ مترمربع پیناتکس با ضخامت متوسط، به ۴۸۰ برگ آناناس احتیاج است که شاید زیاد به نظر برسد اما از تنها ۱۶ بوتۀ آناناس می‌توان به این رقم رسید، همان برگ‌هایی که بعد از چیده شدن آناناس‌ها بلا استفاده روی زمین می‌افتند.

مزیت چرم گیاهی :

قیمت و وزن این محصول بسیار کمتر از همین مقدار از چرم گاوی است. پیناتکس علاوه بر سبک و منعطف بودن، قابلیت دوخت و چاپ دارد، ضمن این که بر خلاف چرم می‌توان آن را به صورت رول در آورد.

قسمت‌های زیادی از چرم گاوی به دلیل شکل طبیعی آن که حالت نامنظمی دارد، هدر می‌رود اما در چرم تولید شده از آناناس، بدلیل یکنواختی تولید، هیچگونه دور ریز و هدر رویی وجود ندارد.

چرم گیاهی

خانم کارمن هیجوسا
پیناتکس ابداع طراحی به نام خانم دکتر کارمن هیجوسا (Carmen Hijosa) و شرکت نوآور او، آناناس آنام (Ananas Anam) است که طی ۱۵ سال گذشته در صنعت چرم و محصولاتی چرمی مشغول فعالیت بوده است.

حین تحقیقات در مورد مواد جایگزین چرم، هیجوسا به قابلیت‌ رشته‌های برگ آناناس پی برد و با استفاده از تجربیات بافنده‌های محلی آن را به شبکه‌های تور مانند تبدیل کرد.

سپس در سال ۲۰۱۴ این ماده را در نمایشگاه رویال کالج هنر، به دو برند مطرح معرفی کرد. در سال ۲۰۱۶ هیجوسا موفق شد برای این ابداع جایزه بنیادهای هنری را دریافت کند.

مخترع تولید چرم الیاف گیاهی، توانست با کارخانجات محلی فیلیپین برای تولید این نوع چرم از برگ آناناس به تعامل برسد. او کارش را با نام آناناس آنام از سال ۲۰۱۳ شروع کرد و با تولید ۵۰۰ مترمربع در ابتدا به ۲۰۰۰ مترمربع امروزه رسانده است.

اما از آنجایی که ظرفیت رشد شرکت محدود است، نیاز به تغییراتی در اجرای کار پیش آمده است. امروزه شرکت‌هایی مانند پوما و کامپر خواهان استفاده از چرم الیاف گیاهی هستند و البته دیگران نیز در صف قرار گرفته‌اند.
او در حال حاضر در تلاش است تا اعتبار بیشتری را برای شرکتش که مالک اصلی آن است تأمین کند و می‌خواهد به کاربردهای احتمالی دیگر پیناتکس هم فکر کند، مثل باند زخم‌های آنتی باکتریال، چراکه این ماده این امکان را می‌دهد که هوا روی زخم جریان داشته باشد و البته عایق خوبی برای خانه‌ها است.

تصاویر این محصول

چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس  چرم گیاهی چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس چرم گیاهی آناناس