دانشکده جوراب بافی

دستگاه فینیش جوراب

دستگاه فینیش چه کاری انجام می‌دهد؟

اگر از تولید کننده‌های جوراب در بازار ایران سوال کنید دستگاه فینیش چیست؟  به یک پاسخ واحد خواهید رسید و عکس زیر را به شما نشان خواهند  دارد و خواند گفت در قدیم از این سیستم برای اتوکاری جوراب استفاده می‌کردند و کیفیت بسیار بالایی دارد و در دونوع برقی و گازی در بازار موجود بود یعنی یکی با برق و دیگری با گاز گرم می‌شد. عیب بزرگ دستگاه فینیش جوراب هم این بود که در جوراب های مشکی برق می‌انداخت و پجه/ پاشنه جوراب را بسیار براق نشان می‌داد و دیگر این دستگاه منسوخ شده است.

فینیش چیست؟

بگذارید این موضوع را دوجود بررسی کنیم.
۱. در صنعت جوراب بافی : نوع خاصی از اتو در صنعت جوراب بافی به اسم فینیش است که دو صفحه فلزی به وسیله برق یا گاز گرم میشود و جوراب را روی یک قالب فلزی میکشند و بعد آن را بین دو صفحه داغ پرس میکنند و اینگونه جوراب اتو میشود.

۲. از دید نساجی و دانشگاهی:
به عملیاتی که برای بهبود خاص ظاهری و شیمیایی یک منسوج بعد از تولید شدن انجام میشود فینیش finishing یا به فارسی تکمیل میگویند، مثلا ما در دانشگاه ۶ واحد تکمیل داشتیم .
تکمیل ها را به دو دسته : شیمیایی و فیزیکی میتوان دسته بندی کرد.
فیزیکی مانند : اتو کردن، کالندر کردن، پرزسوزی و...
شیمیایی مانند: ضد چروک کردن پارچه پنبه ای ، ضد نمدی کردن پارچه پشمی ، ضد آتش، ضد آب ، ضد میکروب ، ضد بید ، نرم کننده زدن ، پر کننده زدن برای اصلاح زیر دست ، تکمیل آنتی استاتیک ، آهار زنی ، آهار گیری و...

 

اما اگر همین سوال را از تولید کننده جوراب خارجی بپرسید و یا از یک متخصص نساجی سوال کنید خواهد گفت که : به عملیاتی که برای راحتی پوشاک و استفاده مناسب از آن روی منسوج انجام می‌شود فینیشینگ می‌گویند و در زبان فارسی فینیشینگ را تکمیل معنی کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *