پتروشیمی تندگویان – بزرگترین تولید کننده مواد اولیه نخ جوراب

پتروشیمی شهید تندگویان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مهم و استراتژیک پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) و اسید ترفتالیک خالص (PTA) درکشور است.

پتروشیمی-تندگویان

این شرکت از ۳ بخش تولیدی شامل شیمیایی، پلیمری و نساجی تشکیل شده است.

شیمیایی

بخش شیمیایی از کارخانه‌های PTA۱ و PTA۲ تشکیل شده است که خوراک ورودی آن‌ها پارازیلین و اسید استیک بوده و سالیانه در مجموع ۷۰۰ هزار تن محصول اسید ترفتالیک خالص تولید می‌کنند.

از محصولات این بخش می‌توان به‌عنوان روان‌کننده در تهیه چسب‌های صنعتی و تولید پلی‌اتیلن ترفتالات استفاده کرد.

پلمیری

بخش پلمیری این مجتمع از کارخانه‌های PET۱ و PET۲ تشکیل شده که PET۱ دارای ۴ واحد یا Poly و PET۲ دارای ۳ واحد یا Poly است.

خوراک ورودی این کارخانه‌ها، PTA و منواتیلن‌گلایکول بوده و سالیانه ۳۳۶ هزارتن گرید بطری و ۵۵۱ هزارتن گرید الیاف تولید می‌کنند.

این کارخانه‌ها توانایی تولید انواع مختلفی از گرید‌های بطری و الیاف از جمله FH PET ،HBPET، سوپر برایت،CD PET, و… را براساس نیاز و درخواست مشتری داشته و محصولات آن‌ها در صنایع مختلف از جمله صنعت نساجی برای تولید انواع الیاف، تهیه رزین‌های مهندسی در خودروسازی، تولید انواع ظروف بسته‌بندی مواد غذایی و بهداشتی در صنایع بسته‌بندی، تهیه نخ جراحی در صنعت پزشکی، تهیه انواع فیلم‌های عکاسی و سینمایی در صنایع فیلم‌سازی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نساجی

بخش نساجی این شرکت دارای دو واحد الیاف پلی‌استر STAPLE و نخ پلی‌استر POY است که خوراک ورودی هر دو واحد پلیمر مذاب بوده و ظرفیت تولید هرکدام ۶۶ هزارتن در سال است.

از محصولات نساجی در تولید کالا‌های مختلف و متنوعی استفاده می‌شود که به طور مثال می‌توان برای Staple استفاده در تولید کالای خواب، فرش ماشینی، موکت و پتو و برای poy استفاده در تولید البسه ورزشی، پارچه کشباف، پارچه رومبلی و پرده‌ای، را نام برد.

بحران نخ در سال ۹۹

اکنون که داریم این مطالب رو مینویسیم جمعه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۹ است. دلار رو به کاهش است از ۳۲ هزار تومان رسیده است به ۲۲۵۰۰ تومان. اما نخ بطور محسوسی گران شده است. دلیل این را هم از تولید کننده های نخ اسپاندکس کاور و جوشی  که پرسیدیم گفتند پتروشیمی تندگویان به ما نخ POY که مواد اولیه ما هست را نمیدهد.  بعبارتی تقاضا زیاد است و عرضه کم شده و همچینین قیمت POY را هم افزایش داده اند و به ۴۱ هزار تومان رسانده اند. برای ارزآوری بیشتر مواد اولیه را این پتروشیمی که اسم شهید را یدک میکشد صادر میکند.

چه گارخانه‌هایی برای تولید اسپاندکس از تندگویان خرید میکنند؟

شرکت هایی مثل حریر نخ مشهد ، لپان بافت زنجان ، اسپاندکس اسپادانا  و… از این شرکت خرید میکنند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.