روستای “لتگاه” لالجین قدیمی‌ترین مرکز جوراب‌بافی کشور به‌شمار می‌آید که با بیش از ۵۰ سال قدمت سبب شده تا بیکاری از چهره خانواده‌های این روستا رخت ببندند و حفظ این اشتغال پایدار نیازمند حمایت است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، روستای لتگاه در موقعیت شمال غرب شهر همدان و شمال شرق بخش لالجین شهرستان بهار واقع شده است که به دلیل تلاقی رودخانه‌های قره‌چای و قوری‌چای در اراضی دشت لتگاه به نام ترکی «لاتگاه» خطاب می‌شود که در زبان عامیانه به «لتگاه» تغییر نام پیدا کرده است.

جوراب بافی همدان

روستای لتگاه به دلیل موقعیت استراتژیکی یکی از روستاهای موفق در صنایع کوچک از جمله تولید جوراب در سطح شهرستان بهار به شمار می‎آید و خانواده‌های این روستا به صورت مورثی از سالیان گذشته در حرفه جوراب‌بافی فعالیت دارند.

وقتی در کوچه و پس کوچه‌های این روستا گشت می‌زنید، همانند دیگر روستاها، اهالی و پیرمردان را در کوچه‌ها نمی‎بینید که در حال معاشرت‌های روزانه برای گذران وقت خود باشند بلکه همه اهالی در دالانی از خانه یا کارگاه تولیدی کوچک خود مشغول به کار هستند.

فعالیت جمع کثیری از اهالی این روستا در حرفه جوراب‎بافی سبب شده است که این روستا جوان بیکاری نداشته باشد و همه برای کسب رزق و روزی مشغول به کار باشند.

وجود ۲۴۳ واحد تولیدی جوراب در لتگاه

بنا بر اظهارات بخشدار بخش لالجین روستای لتگاه دارای حدود ۲۵۰۰ نفر جمعیت در قالب ۶۰۰ خانوار است که شغل اصلی آنها جوراب‎بافی، کشاورزی و دامداری است.

ابوالفضل دهله‌ای افزود: ۲۴۳ واحد تولیدی جوراب در روستای لتگاه فعال است که از این تعداد ۱۲۵ واحد دارای پروانه فعالیت رسمی هستند و مابقی واحدها نیز در حال ساماندهی هستند.

وی بیان کرد: به طور متوسط در هر کارگاه ۳ یا ۴ نفر مشغول به کار تولید جوراب هستند بر این اساس صنعت دیرینه جوراب‎بافی زمینه اشتغال مستقیم برای بیش از ۱۰۰۰ نفر را فراهم کرده است.

بخشدار لالجین با بیان اینکه تمام اهالی روستای لتگاه در حرفه جوراب‎بافی اشتغال دارند، افزود: علاوه بر روستای لتگاه، اهالی دیگر روستاهای همجوار نیز به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در صنعت جوراب‎بافی ورود پیدا کردند و مشغول به کار شدند.

حبیب مختاری از اهالی روستای لتگاه که مدیر یکی کارگاه‌های تولید جوراب است، منبع اصلی درآمد مردم لتگاه جوراب‎بافی است و در فصل کشاورزی نیز در مزارع به کشت محصول می‌پردازند.

بنا بر اظهارات وی در کارگاه تولیدی جوراب آریا که از سال ۸۵ فعالیتش را آغاز کرده است ۱۵ نفر مشغول به کار هستند و انواع جوراب‌های بچه‌گانه، مردانه و زنانه را تولید می‌کنند.

وی عنوان کرد: بازار فروش جوراب‌های تولیدی را اکثرا باید خود تولیدکننده پیدا کند که این کار با انتقال مستقیم تولیدات به تهران و استان‌های غربی همچون کردستان و سنندج انجام می‌شود.

مختاری با اشاره به مشکلات صنعت جوراب‎بافی در روستا گفت: دستگاه‌های واحدهای تولیدی این روستا از برق خانگی استفاده می‌کنند که باید ترانس‌های برق روستا تقویت شود.

فرسودگی دستگاه‌های جوراب‎بافی

محمد یادگاری یکی از تولیدکنندگان جوراب نیز اظهار داشت: اکثر دستگاه‌های جوراب‌بافی در کارگاه‌های این روستا فرسوده هستند و هزینه تعمیر نگهداری آنها بسیار افزایش یافته است.

وی بیان کرد: اهالی روستای لتگاه از مرحله تولید تا بازاریابی و فروش و حتی تهیه مواد اولیه را به تنهایی انجام می‌دهند و خانواده‌ها به صورت دسته جمعی کار می‌کنند.

یادگاری با بیان اینکه تولیدات جوراب نیز همانند دیگر تولیدات با شرایط نامناسب اقتصادی مواجه است، گفت: رونق بیشتر بازار جوراب در روستای لتگاه نیازمند خرید دستگاه‌های جدید و مجهز است تا تولید با سلایق مردم همراه شود.

یکی دیگر از تولید کنندگان جوراب عنوان کرد: کارگاه تولیدی جوراب در روستای لتگاه به دلیل استقرار واحدها در منازل روستایی با رونق بیشتری رو به رو است و این امر سبب کاهش قیمت تمام شده تولید می‌شود و در این راستا جوراب‌های تولید شده قابل رقابت با محصولات سایر استان‌ها است.

وی افزود: برای گسترش کار تولید نیازمند تسهیلات بانکی کم بهره هستیم اما تسهیلات بانکی در حال حاضر با ۲۵ درصد سود به متقاضی پرداخت می‌شود که کارگاه تولیدی کوچک ما توان پرداخت این اقساط را ندارد.

جوراب بافی لتگاه همدان

جوراب‎بافی لتگاه به خوشه صنعتی تبدیل می‌شود

فرماندار شهرستان بهار از صنعت جوراب‎بافی به عنوان یکی از ظرفیت‌های اشتغال خانگی و خرد در روستای لتگاه یاد کرد و اظهار داشت: خوشه صنعتی جوراب در روستای لتگاه شناخته شده اما هنوز به تصویب نرسیده است.

محسن مرادی‌پناه افزود: اهالی این روستا به صورت خودجوش به ایجاد اشتغال می‌پردازند و تا به حال کمک حمایتی ویژه‌ای از دولت مطالبه نکردند.

وی بیان کرد: تعدادی از کارگاه‌های تولیدی جوراب لتگاه تقاضای دریافت تسهیلات بانکی داشتند که از طریق اعتبارات صندوق کارآفرین امید برای خرید تجهیزات مدرن به سیستم بانکی معرفی شدند.

فرماندار بهار عنوان کرد: کارگاه‌های تولیدی لتگاه از برق خانگی ۲۵ آمپر استفاده می‌کنند و در این راستا تولیدکنندگان درخواست برق فشار قوی ۳ فاز را دارند.

وی گفت: استقرار ترانس برق فشار قوی در روستا ۱۰ میلیون تومان برای هر کارگاه تولیدی هزینه در بردارد و از آنجایی که این واحدها توان پرداخت را ندارند بنابراین برای تقویت برق روستا باید هر ۱۰ واحد تولیدی تقاضای یک ترانس کنند تا هزینه آن بین واحدها تقسیم شود.

به گزارش تسنیم، بر این اساس جوراب‌بافی در رونق اشتغال روستای لتگاه نقش بسزایی دارد و میانگین بیکاری در روستا را به صفر رسانده که مسئولان استان باید از اشتغال‌ها و صنایع خرد روستایی حمایت کنند تا از مهاجرت روستائیان به شهر جلوگیری شود.

گزارش از الهام خلیلی خو

۲ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.