جوراب واریس چیست ؟  ( خرید )

جوراب‌های فشرده‌سازی یا جوراب واریس یکی از لوازم بسیار پراهمیت در درمان بیماری واریس و نارسایی‌های وریدی است. جوراب واریس یکی از متداول‌ترین، قدیمی‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمانی برای بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی است. جوراب واریس باعث کاهش علائم بیماری وریدی و جلوگیری از واریس حاد شده و جهت درمان رگ‌های واریسی استفاده می‌شود. با استفاده از آن‌ها جریان خون در پاها بهبود پیدا کرده و باعث کاهش درد و ورم واریس در پاها می‌شوند. این جوراب‌ها در اندازه‌ها و کشش‌های مختلف وجود دارند و لازم است شما یا پزشک بهترین آن‌ها را که با وضعیت بدنی شما سازگارتر است انتخاب نمایید.

جوراب واریس

جوراب واریس چگونه تولید می شود ؟

برای تولید جوراب واریس از دستگاه جوراب بافی کامپیوتری استفاده می شود و دستگاه جوراب بافی کامپیوتری ویلت قابلیت تولید این نوع جوراب ها را دارد. برای تولید جوراب واریس از دهنه ۴  استفاده می گردد (دهنه یک اصطلاح بافندگی است و دهنه جوراب معمولی  ۳/۵ ، دهنه جوراب حوله ای  ۳/۳/۴ است). دستگاه با استپ موتوری که بر روی آن نصب است سایز جوراب را از پایین به بالا کم کم افزایش می‌دهد به عبارتی بافت را شل‌تر می‌کند.

از چه نخی برای تولید جوراب واریس استفاده می شود؟

نخ اس و زد خام یا همان نخ قابل رنگ و کش ۱۱۰ برای تولید این جوراب طبی استفاده می‌گردد. در ضمن برای اینکه وقتی شخص آن را پا می‌کند پا در فشار قرار بگیرد و خون در رگها نماند و خونمردگی یا همان واریس ایجاد نشود در جوراب طبی واریس از اول تا اخر جوراب کش بافته می‌شود .

مراحل تکمیلی جوراب واریس 

بعد از اینکه جوراب بافته شد لبه آن را کش می‌دوزند و ژله میزنند تا وقتی بیمار از آن استفاده می‌کند سر نخورد و پایین نیاید.

مشاوره برای تولید جوراب واریس و تامین ماشین آلات:

اگر نیاز به مشاوره برای تولید این محصول را دارید با ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید. ۰۹۳۳۸۷۶۰۱۴۰

جوراب واریس چگونه کار می‌کند ؟

جوراب واریس پا یک راه‌حل مؤثر برای درمان علائم بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی است. آن‌ها با بالا بردن گردش خون در پاها به حل این مشکل می‌پردازند. به عبارتی جوراب‌های واریس به جریان بازگشت خون به قلب کمک می‌کنند. بیشتر جوراب‌های واریسی به صورت پله‌پله‌ای هستند به این معنا که نیروی فشرده‌کنندگی آن‌ها به سمت بالا کاسته می‌شود. با تنگ‌تر بودن جوراب‌ها در قسمت قوزک پا و کاسته شدن از تنگی آن به سمت بالا، جریان خون از پایین پاها به سمت بالا هدایت می‌شود. همچنین این جوراب‌ها باعث وارد آمدن فشار بر روی رگ‌ها و تسهیل جریان خون در آن‌ها می‌شود. این کار باعث بالا رفتن سرعت جریان خون می‌شود. این دو اثر با کمک یکدیگر باعث می‌شود که جریان خون از پاها به سمت قلب تسهیل گردد. این کار باعث روان شدن خون تازه دارای اکسیژن از قلب در سرخرگ‌ها شده و جایگزین خون‌های قدیمی می‌شود.جوراب واریس به بدن کمک می‌کند تا خون را در خلاف جهت جاذبه زمین به سمت قلب حرکت دهد. با این کار بازگشت خون به سمت پایین در رگ‌ها مشکل می‌شود و این کار امکان ایجاد رگ‌های واریسی را کم می‌کند. جوراب واریس نه تنها حرکت خون را بیشتر و در نتیجه امکان ظاهر شدن رگ‌های واریسی را از بین می‌برد بلکه باعث کاهش رگ‌های واریسی موجود نیز می‌گردد. جوراب واریس با وارد آوردن فشار به پوست، باعث جلوگیری از انبساط رگ‌های نزدیک به سطح پوست می‌شود. این کار احتمال کشش خون و برآمده شدن رگ‌های خونی را از بین می‌برد.

​لازم است بدانید جوراب واریس توانایی معالجه یا از بین بردن رگ‌های واریس را ندارد بلکه باعث کاهش علائم، اثرات و شدت آن‌ها می‌شود. آن‌ها نمی‌توانند دلایل پایه‌ای نارسایی‌های وریدی که باعث ایجاد رگ‌های واریسی می‌شود را درمان کنند.

انواع جوراب واریس چندین نوع مختلف جوراب واریس پا وجود دارد. انواع جوراب‌های واریس در اندازه و قدرت فشرده‌سازی با هم متفاوت هستند.قدرت فشرده‌سازیقدرت فشردگی ایجاد شده توسط جوراب‌های واریس با واحد میلی‌متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود. میلی‌متر جیوه پایین‌تر نشان‌دهنده فشار کمتر و میلی‌متر جیوه بالاتر نشان‌دهنده فشار بیشتر است.فشار کم( ۸ تا ۱۵ میلی‌متر جیوه): این فشار کمترین فشار موجود است. این نوع جوراب‌های واریس بیشتر توسط زنان بارداری که می‌خواهند از ایجاد رگ‌های واریس در دوران بارداری جلوگیری کنند، استفاده می‌شود.
فشار متوسط ( ۱۵ تا ۲۰ میلی‌متر جیوه): این نوع جوراب‌ها عموماً توسط اشخاصی که به رگ‌های واریسی مبتلا هستند استفاده می‌شود. استفاده از این جوراب‌ها باعث کاهش درد ناشی از رگ‌های واریسی و جلوگیری از بیشتر شدن آن‌ها می‌شود.
فشار زیاد (۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر جیوه): این نوع جوراب بیشتر پس از عمل‌های جراحی رگ واریسی و به منظور جلوگیری از بروز مجدد و برگشت رگهای واریسی پس از عمل استفاده می‌شود.
فشار بسیار زیاد( ۳۰ تا ۴۰ میلی‌متر جیوه): این فشار، بالاترین درجه فشرده‌سازی موجود است و بیشتر پس از عمل‌های جراحی جهت جلوگیری از بروز لخته خون به کار می‌رود.

جوراب واریس

اندازه جوراب‌ها

اندازه و طول جوراب‌های واریس مختلف است ولی متداول‌ترین اندازه مورد استفاده، اندازه‌های تا زانو و تا ران است.جوراب‌هایی با اندازه تا قوزک پا نیز موجود است البته آن‌ها برای رگ‌های واریسی مناسب نیستند. جوراب‌ واریس با اندازه کامل(جوراب شلواری) نیز موجود است.

جوراب‌های واریس با اندازه بالای زانو: جهت استفاده از این جوراب‌ها لازم است ساق را در عریض‌ترین قسمت اندازه‌گیری نموده و همچنین طول پاها را از پاشنه تا پشت زانو اندازه‌گیری نمایید.
جوراب‌های واریس با اندازه بالای ران: جهت استفاده از این جوراب‌ها لازم است ساق و ران پا را در عریض‌ترین قسمت اندازه‌گیری نموده و همچنین طول پاها را از پاشنه تا بالاترین قسمت ران اندازه‌گیری نمایید.
جوراب‌های شلواری واریس: جهت استفاده از این نوع جوراب‌ها لازم است اندازه طول پاها از پاشنه تا بالاترین قسمت ران، پهن‌ترین قسمت ساق پا ،پهن‌ترین قسمت ران و محیط دور باسن را بدانید.
اینکه چه نوع جوراب واریسی برای شما مناسب است بستگی به ناحیه‌ای دارد که رگهای واریسی در آنجا ظهور پیدا کرده‌اند. شایع‌ترین محل به وجود آمدن رگهای واریسی قسمت پایینی پاها است زیرا آنجا قسمتی است که بدن باید نیروی بیشتری برای مقابله با جاذبه زمین اعمال کند. با توجه به این نکته، جوراب‌های با اندازه تا زانو متداول‌ترین جوراب‌های مورد استفاده است. چنانچه رگ‌ها در قسمت ران برآمده و بیرون زده شوند، لازم است از جوراب با اندازه تا ران استفاده گردد.

بیماری واریس چیست؟

در اینترنت جستجویی در مورد بیماری واریس داشته باشید اطلاعات خوبی کسب خواهید کرد . شاید بدلیل مشغله کاری حوصله جستجو در این زمینه را نداشته باشید، برای اینکه این نوشته کامل باشد در اینجا خلاصه ای از بیماری واریس را تشریح کرده ایم.

واریس چیست ؟

بیماری واریس چیست ؟

در بدن ما انسان‌ها سه نوع رگ وجود دارد.سرخرگ یا شریان که خون را از قلب به نقاط مختلف بدن میبرند. سیاهرگ یا ورید که خون را از اعضا بدن به سوی قلب یاز می‌گردانند.مویرگها هم عروق بسیار کوچکی در محل اتصال سرخرگ وسیاهرگ هستند که در محل آنها به علت داشتن فقط یک لایه سلولی،تبادل مواد غذایی واکسیژن انجام میگیرد.

جوراب واریس

در شکل بالا سرخرگ،مویرگ وسیاهرگ دیده میشود.در واقع سیستم عروقی بدن ،یک سیستم بسته می باشد .سرخرگ به مویرگ تبدیل میشود ومویرگ بعد از انجام تبادلات گازی ومواد غذایی به سیاهرگ تبدیل میشود.

علل ایجاد بیماری واریس در افراد چیست؟

یرای پاسخ به این سوال اول به ساختمان سیاهرگها اشاره میکنم.همانطور که در سمت راست شکل زیر می بینید در داخل سیاهرگ ها دریچه هایی وجود دارند بنام دریچه لانه کبوتری که یک طرفه بوده و فقط به سمت قلب باز میشوند وخون را ازنقاط مختلف بدن بالاخص پاها به سمت قلب میبرند.حال اگر این دریچه ها خوب کار نکنند مثلا بدنبال ایستادن طولانی کار این دریچه ها مختل شده،خون در سیاهرگ میماند وبعد از مدتی متسع شده وکارایی دریچه ها بدتر میشود.

جوراب واریس

در این شکل سیاهرگ طبیعی در سمت راست وسیاهرگ واریسی در سمت چپ نشان داده شده است.به تفاوت شکل وکار دریچه های لانه کبوتری توجه کنید.

بیشتر چه افرادی ودر چه سنینی در معرض ابتلا به بیماری واریس هستند؟

بیشتر زنها،افرادی که طولانی مدت ایستاده یا نشسته در یک وضعیت خاص باشند،حاملگی،افزایش سن

آیا این بیماری باعث ایجاد بیماری های دیگر هم می شود؟

در واقع دراین قسمت به عوارض واریس اشاره میکنم.مهمترین عوارض واریس عبارتند از:

الف-زخم و خونریزی :درمحل واریس بخصوص در مناطق تحت فشار مانند قوزکها ممکن است زخم ایجاد شودودرمحل زخم گاه ممکنست خونریزی ایجاد شود.

ب- لخته:مهمترین وجدی ترین عارضه واریس است که در صورت عدم درمان فوری میتواند منجر به آمبولی حاد ریه وحتی مرگ شود.لذا تمام بیماران واریس در صورت تورم یکطرفه وشدید پا جهت رد لخته وریدهای عمقی سریعا باید به پزشک مراجعه کنند.

ج-نارسایی وریدی:یکی از عوارض شایع واریس است که به علت عدم تخلیه کافی خون از اندام تحتانی میتواند پاها دچار تورم وورم مداوم بالاخص بعد از ایستادن یا نشستن طولانی مدت ایجاد شود.

این بیماری به چه صورت قابل درمان است ؟

معمولا درمان واریس نیاز به بستری در بیمارستان ندارد.

الف-استفاده از جوراب واریس:طول وسایزجوراب واریس بسته به شدت بیماری وطول ان باید انتخاب شود.

بهتر است صبح که فرد از خواب بلند میشود تا شب قبل از خواب بپوشد یا حداقل تا زمانی که سرکار است پوشیده داشته باشد.

ب-درمراحل پیشرفته ممکنست لازم باشد با جراحی یا از روشهای کمتر تهاجمی مثل لیزر یابستن ورید با آندوسکوپی یا کاتتر استفاده کرد.

جوراب واریس

۴ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.