آشنایی مهم ترین نخ های مصرفی در جوراب بافی

نخ در جوراب بافی

انواع نخ مصرفی برای تولید جوراب
دید کلی از جوراب و نخهای مورد استفاده در آن:
عموما از چهار نخ مختلف در جوراب استفاده می‌شود که شامل:
نخ رو (همان نخی که شما جوراب را به رنگ آن می‌بینید)
نخ زیر (همان نخی که داخل جوراب را به رنگ آن می‌بینید).
کش
نخ مارک و نخ قبل از کش
۱٫ نخ چینی چیست و چه کاربردی در جوراب بافی دارد؟

نخ-چینی-در-جوراب-بافی

این نخ به عنوان نخ رو در جوراب بکار می‌رود و جنس آن از الیاف کوتاه و یا به عبارتی از الیاف استیپل پلی استر است و در رنگبندی‌های متنوعی از جمله رنگ‌های مردانه و دخترانه تولید و در بازار یافت می‌شود و چون این نخ تولید کشور چین است به آن نخ چینی می‌گویند و در مقابل این نخ ، نخ ایرانی قرار دارد که از کیفیت بهتری نسبت به نمونه چینی برخوردار است ولی از لحاظ قیمت گرانتر از نخ چینی است.

نمره نخ چینی ۶۴ است و به” نخ۶۴ ” معروف است.و گاها بنام نخ ۳۰/۱ شناخته می‌شود.

نکته: به نخ های ریسیده شده اسپان گویند و اکثرا نمره آنها به واحد انگلیسی بیان می­شود پس شاید از این نخ به عنوان نخ اسپان هم در بازار یاد شود.

تصویر زیر متعلق به کالیته رنگ نخ چینی اسپان ۱/۳۰ یا نخ ۶۴ (نخ روی جوراب )در رنگ‌های مختلف است.

نخ چینی جوراب بافی نخ رو

 

۲٫ نخ ترویرا:

نخ ترویرا جوراب بافی

جنس این نخ از الیاف یکسره پلی استر است و اکثرا در دو رنگ مشکی و سفید تولید می‌شود و به عنوان نخ زیر در جوراب بکار می‌رود. این نخ از چند رشته نخ (به رشته نخ های یکسره، نخ فیلامنت گفته می‌شود) تشکیل شده است و نمره این نخ ۱۵۳ تکس است.
استفاده دیگر از نخ ترویرا رنگی در مارک و در طرح جوراب است و در بعضی موارد از نخ‌های پلاستیک در مارک جوراب استفاده میگردد چون دارای شفافیت بیشتری هستند.
همچنین نخ پلاستیک از نخ ترویرا معمولی گرانتر است. یک نوع دیگر از ترویرا وجود دارد به نام ترویرای پفکی که از ترویرای معمولی گرانتر بوده و برای مارک مناسب‌تر است و شفافیت خوبی دارد.
کاربرد دیگر نخ ترویرا در قسمت قبل کش و بعد از پاشنه می‌باشد .

۳٫ نخ اسپاندکس در جوراب بافی

نخ اسپاندکس در جوراب بافی

نخ اسپاندکس در جوراب بافی

این نخ در تولید جوراب‌های کشی و جوراب‌های چهار فصل به عنوان نخ زیر بکار می‌رود و در دو نمره ۷۰/۴۰ و ۷۰/۴۵ در بازار قابل تهیه است. نخ اسپاندکس همان نخ ترویرا است که عملیات تکسچرایزینگ روی آن انجام شده و یک فیلامنت کش از وسط آن عبور داده شده است.
تکسچرایزینگ به عملیاتی گفته می‌شود که روی نخهای یکسره در دمای بالا انجام می‌گردد تا به نخ پیچ وتاب هایی داده شود تا خواص پوششی نخ مورد نظر در منسوج افزایش یابد. لازم است بدانید که اکثر کارخانه‌های تولید کننده نخ دارای واحد تکسچرایزینگ هستند.
برای مثال شما نخ ترویرا را تکسچره کنید تبدیل می‌شود به نخ جوشی یا پفکی. سیستم‌های مختلفی برای تکسچره کردن نخ وجود دارد که یکی از آنها سیستم استافر باکس برای تولید نخ اسپاندکس می باشد. و دیگری سیستم ایرجت برای تولید نخ پفکی و یا همان جوشی می‌باشد .

۴٫کش:
در بالا و در قسمت کش جوراب کاربرد دارد و در دومدل قیطانی و مغزی در بازار موجود است. قیمت کش تقریبا کیلویی ۱۱ هزارتومان است.
نمره کش مغزی ۲۱۰ دنیر و نمره کش قیطانی ۱۱۰ دنیر می‌باشد واکثرا در رنگهای سفید و سیاه عرضه می‌شود.

کیش قیطانی 110

کیش قیطانی ۱۱۰

قضیه نخ ته دوکی  چیست؟

در جوراب بافی پدیده ای وجود داره بسم نخ ته دوک ، که قیمتش تقریبا دو سوم نخ های دیگر (نخ نو) است . تولید کننده های پارچه های گردباف ، نخ های چیده شده بر روی دستگاه را بلافاصله بعد از تمام شدن یکی از دوک ها،همه دوک های باقی مانده‌ی روی دستگاه را جمع میکنند و از دوک نخ جدید دیگر استفاده میکنند دلیل این کار هم این است که برای اپراتور دستگاه توجیه زمانی و اقتصادی ندارد که منتظر بماند تا هر چند دقیقه یک بار یک دوک تمام شود و مجبور باشد آن را تعویض کند. آن دوک هایی که کمی نخ بر روی آنها باقی مانده را با قیمت پایین میفروشند و یکی از مصرف کننده های عمده آن جوراب باف ها هستند.

نخ ته دوک جوراب

نخ ته دوک

نوع دیگری از ته دوک ها هستند که توسط جوراب باف ها تولید و فروخته میشود ، داستان بوجود آمدن آن هم اینگونه‌ست که : تولید کننده جوراب میبیند نخی که استفاده میکند بی کیفیت است و مدام پاره میشود و اذیتش زیاد است ، در نتیجه تولید کننده میاد تون نخ رو کنار میذاره تا به یک بدبخت دیگر بفروشد، پس حواستان باشد چه ته دوکی میخرید!!

 

نخ لمه ای چیست ؟ مفهوم MX و MH چیست ؟

نخ لمه ای ، مشابه نخ اسپاندکس دو جزئی میباشد. نخ لمه ترکیب نخ ترویرا با نخ متال (زری) استکه به جزء متال نخ زری هم میگویند . همانطور که میدانید نخ اسپاندکس ترکیب نخ ترویرا با نخ کش (لایکرا) است. 

جوراب کالج با نخ لمه ای

جوراب کالج با نخ لمه ای

نخ های لمه ای در دو نوع MH وMX وجود دارد.

تشابه

این دو نخ (جزء مشترک آنها نخ متال یا زری می باشد)

تفاوت
جزء دوم mx نخ مونو فیلامنت نایلون یا پلی استر نمره ۲۰ . ۳۰ دنیر است
ولی
جزء دوم نخ mh نخ ترویرا پلی استر نمره ۷۵ . ۱۰۰. و ۱۵۰ دنیر میباشد

برای پوشاک بیشتر از mh استفاده میشود.

ادامه دارد، بزودی ….

 

جوراب بافی

15 پاسخ
 1. مجتبی
  مجتبی گفته:

  سلام برای اموزش حضوری جوراب بافی درشهریزدوکرمان کسی روسراغ دارین معرفی کنین ویا سی دی نرم افزاری برای تنظیمات دستگاه یادبده یانه ممنون

  پاسخ
 2. رضافرمانده
  رضافرمانده گفته:

  سلام خسته نباشیداگه بخوام ازچین ۳تادستگاه واردکنم دونه ای چنددرمیادتاگمرک لطفآجواب بدید

  پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   آقا رضا دوباره سلام
   شما خودتون به هیچ وجه دستگاه وارد نکنید بلکه از همین وارد کننده ها بگیرید ، فرضا شما دستگاه را خریدید و دو سه میلیون هم سود کردید ، اما در تامین قطعات یدکی به مشکل خواهید خواهید خورد – بنده اطلاعی در زیمنه واردات ندارم و متاسفانه بعضی چیز ها رو هم نمیشه گفت .

   پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   در سطح بازار نخ فروش هایی هستند که نمایندگی کارخونه های نخ ریسی را دارند و یا مستقیم خودشان از چین ، هند ، ترکیه وارد میکنند شما میتوانید نخ ها را بسادگی از آنها خریداری کنید

   پاسخ
 3. رضا
  رضا گفته:

  سلام.بعضی هز جورابها رو وقتی دست میزنیم خیلی نرم هستند و انگار که از نخ پنبه استفاده کردند.میخواستم بدونم که جنس نخی که استفاده میکنن چی هستش و از کجا میشه تهییه کرد.ممنون

  پاسخ
  • دوران راهبی
   دوران راهبی گفته:

   سلام . با دستگاهی که بچگونه میبافه نمیتونید مردونه ببافید . و حتما نیاز است سیلندر دستگاه را عوض کنید که این کار هزینه بر است.
   اما چون در اکثر مواقع سیلندر جوراب اسپرت ساق کوتاه دخترانه و پسرانه با مردانه نمره یکسانی دارند در نتیجه با دستگاهی که جوراب مردانه تولید میکند میتوانید جوراب دخترانه تولید نمایید.

   پاسخ
 4. نجیب
  نجیب گفته:

  سلام کارمن بافنگی گرد باف است که در ایران هستم یک دوهفته دیگه میرم افغانیستان اگه افغانیستان کار بافنده گی است نیاز به کارگر دارد در خید مت استم دوسال میشه که در این کار استم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.