دستگاه جوراب بافی مکانیکی دیگر منسوخ شده است به هیچ وجه سمت این نوع دستگاه نروید، دستگاه های کامپیوتری فراگیر شده اند در نتیجه عملا رقابت برای شما غیر ممکن خواهد شد. مواد اولیه گران است و این دستگاه ها ضایعات بالایی دارد. درست مانند این است که الان بخواهید ژیان بگیرید. اگر سرمایه خرید دستگاه جوراب بافی کامپیوتری را هم ندارید کلا وارد صنعت جوراب بافی نشوید. مطمئن باشید بسادگی از بازار حذف خواهید شد. بجای خرید دستگاه مکانیکی با همان مبلغ میوه بخرید و با خانوانده بخورید، لذت و ارزش‌اش بیشتر خواهد بود.

مطلب مرتبط:  چرا دستگاه مکانیکی منسوخ شد؟

معرفی کامل دستگاه های مکانیکی + اتومکانیکی + ایرانی

دستگاه جوراب بافی مکانیکی ایرانی معروف به اتومکانیکی در زیر تصویر آنرا میبینید  قریب به ۱۰۰ سال پیش در امریکا برای تولید جوراب استفاده می‌شد، تا ۷۰ سال قبل در ژاپن کاربرد داشت و اکنون در میهن ما به عنوان یک دستگاه صنعتیاستفاده میشود و از سال ۱۳۷۳ به بعد این دستگاه در ایران هم تولید نمی‌شود در نتیجه همه دستگاه بافی جوراب مکانیکی موجود در بازار کارکرده و استوک میباشند پس اگر شما قصد خرید این نوع دستگاه را دارید قطعا دستگاه مورد نظر دست دوم است و در بهترین حالات تعمیر و سرویس شده (اورهال) و مثل بنز برای شما کار خواهد.

درضمن این مطلب را تا انتها مطالعه کنید، و ویدئو زیر را حتما تماشا کنید

سیلندر در دستگاه جوراب‌بافی چیست؟

اینکه میگوییم دست دوم ، منظور این نیست که  دستگاه ها خراب هستند ، بلکه همین ها اگر درست سرویس شوند تا ۴۰ سال دیگر هم در بازار باقی خواهند ماند.

جای جالب داستان آنجاست، تولید کننده هایی که از این دستگاه در واحد تولیدی خود استفاده میکنند به دلیل قیمت پایین آن و عدم نیاز به سرمایه آنچنانی سود خوبی عایدشان می‌شود و بعد از گذشت ۱۰۰ سال استفاده از این ماشین جوراب بافی هنوز هم توجیه اقتصادی دارد. فقط باید بدانید باشید چه جورابی تولید کنید تا راحت فروخته شود.

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

۱.‌ آیا با دستگاه جوراب بافی مکانیکی می‌توان جوراب با کیفیت تولید کرد؟
اگر طرح جوراب را کنار بگذاریم و بر کیفیت دخیلش نکنیم کیفیت جوراب ربطی به نوع دستگاه ندارد. و با دستگااه مکانیکی میتوان جوراب با کیفیت تولید کرد. اما سعی کنید جوراب های با کیفیت را با دستگاه های کامپیوتری تولید نمایید تا بتوان اندک طرحی روی آن پیاده کرد. اما اگر قصد تولید جوراب حراجی دارید ماشین مکانیکی بهترین گزینه است.

الان جوری شده که هر بلایی سر دستگاه میارنذ که وزن جوراب پایینتر بیاد و در واقع نخ مصرفی کمتر شود  تا بتوان جوراب را ارزان تر فروخت. 
یا اینکه با سیلندر ۱۳۲  جوراب مردانه میبافند !!! و یه چیزی تولید میکنن که فقط شبیه جوراب هست .
اما در این بین هستند کسانی که فارغ از نوع دستگاه‌شان محصولات عالی تولید میکنند و سود بیشتر و مشتری دائمی دارند.

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

۲. هنگام خرید ماشین جوراب باف  سه نکته را در نظر بگیرید :
۱. دستگاه را به شما گران نفروشند.
۲. مواد اولیه را گران نفروشند.
۳. بعد از خرید دستگاه شما را راهنمایی کنند و رهایتان نکنند چون همه مشکلات این دستگاه بعد از خرید نمایان خواهد شد  و اگر فروشنده آدم مومنی نباشد جوری دستگاه را تنظیم می‌کند که در جلوی شما مثل بنز کار میکند اما بعد چند روز وا خواهد رفت. ( در ضمن نترسید که اینقد دارم منفی بافی میکنم ، سیستم این دستگاه جوراب بافی همین طوریه، اذیتش بالاست اما قلق که اومد دستتون کارتون راحت میشه).

بدلیل قدیمی بودن سیستم این مدل دستگاه ها انتظار نداشته باشید که انعطالف پذیریی که دستگاه های کامپیوتری دارند را این دستگاه هم داشته باشد.

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

۳. ویژگی های دستگاه های جوراب بافی مکانیکی :

 1. قیمت بسیار پایین آن
 2. کم جا بودن آن
 3. کار کردن با برق خانگی (تک فاز) – دستگاه های کامپیوتری را با پرداخت ۲۰۰ هزار تومان میتوان تک فاز کرد.
 4. بر خلاف دستگاه کامپیوتری به پمپ باد نیاز ندارید.

بعضی از دوستان از این شغل در زمینه ی درآمد زایی برداشت و یا اطلاعات اشتباهی دارند.
این حرفه و تولیدی شغل زود بازده‌ای نیست، بعضی اینجور فکر میکنند امروز دستگاه را راه اندازی کردند از روز بعد درآمد زایی شروع خواهد شد. اما بدانید د : این کار نیاز به صبر و حوصله و زمان دارد تا به درآمدزایی برسید و اگر این پِروسه کاری را طی کنید مسلماً به درآمد دلخواه خواهید رسید.

۴. آیا با دستگاه های مکانیکی می‌توان جورابی تولید کرد که کف آن یک رنگ ، پاشنه وپنجه یک رنگ دیگر باشد؟
بله میشه زد ، اقا این دستگاه میکانیکی ایرانی مثل خمیره همه جوره حالت پذیره اما چون شما مبتدی هستید این کار را نکنید پشیمان خواهید شد.

۵. تولید جوراب طرح دار

ما در مملکت نشد نداریم ( :دی ) وقتی میشود دکل نفتی گم کرد چرا نتوان با دستگاه های مکانیکی  جوراب طرح دار تولید کرد. اما دوستان از من به شما نصیحت ، سعی نکنید با این دستگاه های مکانیکی جوراب طرح دار نزنید ، این مدل دستگاه ها باب تولید جوراب با طرح ساده هستند و می توان گفت دستگاه را ساختند تا فقط طرح ساده بزنید. اگر خلاف گفته عمل کنید مطمئن باشید در بازاریابی محصولات خود شکست خواهید خورد.

اگر قصد تولید جوراب طرح دار را دارید حتما از دستگاه های جوراب بافی کامپیوتری استفاده کنید. طریقه کار با دستگاه کامپیوتری فوق العاده ساده می باشد و با زدن یک دکمه می توان طرح روی جوراب را تغییر دهید. اما در دستگاه های مکانیکی برای تغییر طرح و ایجاد طرح جدید باید کلی زحمت بکشید و در نهایت هم طرح جالبی از آب در نمی آید.

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

۶. از معایب دستگاه مکانیکی 
۱. محدودیت در طرح زنی
۲. قیافه ترسناک آن
۳. قدیمی بودن سیستم بافندگی آن
۴. اعصاب خورد کنی در هنگاه ایراد پیدا کردن بگونه ای که اپراتور دستگاه همیشه باید آچار بدست باشد. ولی تعمیرات ساده ای دارد.
۵. ضایعات آن مقداری از دستگاه کامپیوتری بیشتر است.
۶. به دستگاه سردوز و پسدوز نیاز دارد.

این دستگاه ها در سیلندر های۹۶ ۱۰۸ ۱۲۰ ۱۳۲ ۱۴۴ ۱۵۶ ۱۶۰ ۱۷۲ ۱۸۰ ۲۰۰ در بازار موجود است.

۷. تولید جوراب بچگانه با دستگاه مکانیکی

میشود با آن جوراب بچگانه تولید کرد اما چون جوراب های کودکانه نیاز به طرح و نقشه فانتزی دارند و دستگاه مکانیکی توانایی اعمال طرح فانتزی را ندارد بیخیال تولید این محصول شوید ، در فروش به مشکل بر خواهید خورد.

۸. نحوه خرید صحیح دستگاه مکانیکی 
۱. از هر جایی که دستگاه خرید میکنید از فروشنده بخواهید که مهلت تست به شما بدهد.
۲. اگر حرفه ای هستید با یک لنگه بافت هم میتوانید بفهمید دستگاه خوب است یا بد .
۳. اگر تازه کار هستید دو روز تمام انرژی تان را روی بافت با دستگاه بذارید اگر اذیتتان نکرد و کارش خوب بود گزینه ی خوبی برای خرید است.
۴. دستگاهی که خوابیده را نخرید.
۵. دستگاه را هر چند هم حرفه ای باشید ندیده نخرید.
۶. دستگاهی را بخرید که مارکش بهتر باشد.
۷. دستگاهی را انتخاب کنید که جوش و ضخم نداشته باشد.
۸. زیبا بودن ظاهر دستگاه همیشه دلیل خوب بودن دستگاه نیست.
۹. در بعضی موارد دوستانی تماس میگیرند برای تهیه دستگاه و ما سعی میکنیم که منصرفشون کنیم. علت اینه که بعضی از شهرها واقعا اشباع شدند و راه اندازی یک واحد تولیدی دیگه عاقلانه به نظر نمیاد. چون فضا رقابتی شده تو این شهرها و طبیعتا کسی که تجربه ی بیشتری داره پیروز میشه. پس سعی کنید اولا فضای شهر خودتون رو بسنجید و بعد به شروع کار اقدام کنید.

۹. آموزش دستگاه جوراب بافی مکانیکی
آموزش کار با دستگاه جوراب بافی بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد. خیلی از فروشندگان دستگاه جوراب بافی آموزش را رایگان برای خریدار برگزار میکنند اما متاسفانه در دوره آموزشی فقط کار با دستگاه را به کارآموز آموزش میدهند. باید گفت این کار خیانت به اعتماد مشتری است و بعضی دیگر از فروشندگان آموزش کار با دستگاه جوراب بافی مکانیکی را با دریافت هزینه انجام میدهند (بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان) و با شعار هایی از جمله ارائه جزوه تئوری که باز هم مشاهده شده در این حالت هم شرکت فروشنده (دلال) آموزش خاصی ارائه نمیدهد و با دادن شعار های قلمبه سلمبه و با اعتماد سازی مشتری را به دام خود می اندازد و بعد از فروش دستگاه آن هم با چند برابر قیمت واقعی ، فرد مبتدی را رها میکند.

باید توجه داشته باشید که دستگاه جوراب بافی اتومکانیک (مکانیکی – ایرانی) از لحاظ قطعات معمولا خرابی ندارند و به ندرت دچار نقص میشوند اما پس از هر جابجایی یاحتی خاموش و روشن کردن دستگاه ، ممکن است تنظیمات دستگاه به هم بخورد (مثل عکس زیر) ، البته جای نگرانی نیست زیرا اگر به درستی آموزش( ۶ ماه باید خودتان شخصا با دستگاه کارکنید تا قلق دستتان بیاید و لازم است بدانید این ۶ ماه برای شما بسیار سخت خواهد گذشت و اعصاب خوردی زیادی را مجبورید تحمل نمایید) دیده باشید می توانید در ظرف چند دقیقه مجددا دستگاه جوراب بافی اتومکانیک را تنظیم و راه اندازی نمایید.

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

اگر هم قصد دارید تعمیرات دستگاه را یاد بگیرید این نکته قابل ذکر است که تعمیرات جزئی ساده است و میتوانید یاد بگیرید ولی تعمیر قطعه و قطعه سازی کار تراشکار است و من و شما نمی توانیم این نوع تعمیرات را انجام دهیم. پس یجورایی میشه گفت میزان کاری و تنظیمات را میتوانید یاد بگیرید اما قطعه سازی را هرگز.

برای خرید دستگاه هم اگر حضوری اقدام کنید خیلی بهتر است و دستگاه را ببینید و بعد پول واریز نمایید و در حمل و نقل دستگاه بشدت مواظب باشید که تکان های شدید و ضربه ای اعمال نشود. دستگاه ها همه نوع مشکل واسشون پیش میاد.مخصوصا در جابجایی.اجلشون جابجاییه. در ضمن اگه کسی بخواد با دستگاه مکانیکی کار کنه باید یه فرد فنی باهوش با حوصله باشه و الا شکست میخورید.

– قانون نانوشته ای درجوراب بافی وجود دارد که مواکدا تاکید دارد با دستگاه مکانیکی طرح پیچیده و سخت نزنید ، چون نه قابل رقابت با کامپیوتری هستش ونه راضی کننده است و در نهایت در فروش به مشکل خواهید خورد. تا میتوانید جوراب با طرح ساده تولید کنید.

۱۰. قیمت دستگاه های جوراب بافی مکانیکی – ایرانی – اتومکانیک ( در ضمن این سه اسم متعلق به یک نوع دستگاه است ):

✔دوستان توجه داشته باشید . در چند تا شهر و وبسایت یک سری دلال و کلاهبردار هستند که با تبلیغات فریبنده و دروغین دستگاههای مکانیکی جوراب بافی رو به چند برابر قیمت می فروشند عزیزان  قیمت دستگاه های مکانیکی یک توپ حدود ۲ الی ۳.۵ میلیون قیمت دارد . یکی از شهر ها مشهد است که شرکتی اقدام به گران فروشی میکند و دیگری شیراز میباشد که دستگاه ۳ میلیونی را ۱۲ میلیون میفروشد.

۱۱. وسایل مورد نیاز برای بسته بندی جوراب های تولید شده توسط این دستگاه ها هم بصورت کیلیویی در تهران بفروش میرسد. (سلفون،مارک)

دستگاه جوراب بافی

۱۲. توضیحات بیشتر از ماشین جوراب بافی مکانیکی:

در این سیستم چون طرح بوسیله توپ طرح بر روی جوراب پیاده میشود شما بشدت محدودیت طرح دارید  و فقط میتوانید همان طرحی را روی جورابتان پیاده کنید که بر روی دستگاه تنظیم شده است و برای اینکه بتوانید طرح را تغییر دهید تا جوراب مختلفی تولید نمایید باید پلاتین ها و طرح نقشه را دوباره بپچینید که اینکار بسیار وقت گیر است و توجیه زمانی و اقتصادی ندارد که شما مدام طرح را تغییر دهید و خلاصه وار میتوان گفت که شما با هر دستگاه مکانیکی میتوانید یک مدل جوراب با یک طرح تولید نمایید مثلا جوراب مردانه با طرح لوزی.  در نهایت اگر بخواهید ۵ طرح تولید نمایید باید ۵ عدد دستگاه داشته باشید.

۱۳. شهر هایی که میتوانید خرید کنید: 
تهران – تبریز – مشهد – همدان – یزد – ارومیه – خوزستان – کرج – قم .
برای خرید میتوانید در سایت دیوار جنستجو نمایید divar.ir

۱۴. اگر از مراکز فروش و تعمیرات دستگاه بدور هستید شروع نکنید  مگر آنکه پشتکار و حوصله بسیار بالایی داشته باشید

چون محل سکونت شما از تهران ، تبریز و مشهد که قطب های جوراب بافی ایران هستند فاصله زیادی دارد، دسترسی شما عملا به تکنسین و سرویس کار دستگاه وجود نخواهد داشت ولی اگر در تهران و یا یکی از این قطب ها بودید میتوانستید از تجربه اساتید بهره ببرید و در نهایت تسلط شما به دستگاه جوراب بافی سریع تر می شد

و احیانا دستگاه شما دچار مشکلی میشد  (خراب شود) با  هزینه خیلی خیلی پایین می توانستید  دستگاهتان را سرویس و راه اندازی نمایید ، ولی چون شهر شما از این مراکز بدور است قاعدتا تعمیرکار و سرویس کار در منطقه شما حضور ندارد در نتیجه هرباری که دستگاه شما  خراب و یا دچار مشکل شود و از تبریز یا تهران بخواهد تکنسین در کارگاه شما حضور یابد تا دستگاهایتان را تعمیر نماید حداقل یک میلیون تومان برای شما آب خواهد خورد، و تا بخواهید رو دور کار بیافتید مجبور هستید کلی باید از جیب مبارکتان خرج کنید.

پس مزیت شهر های بزرگ حضور تعمیرکاران است و در هنگام بروز مشکل ،نیم ساعته مشکلتان رفع خواهد شد اما اگر در شهر دور افتاده ای باشید کافیست ماشین های جوراب بافیتان عیب پیدا کند ، کارگاهتان حداقل یک هفته تعطیل میشود تا سرویسکار حوصله کند به شهر شما بیاید و با هزینه چند برابری نسبت به تهران ماشین ها را تعمیر نماید. و بزرگ ترین چالش شما در امر تولید همین مورد است.

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

۱۵. لوازم جانبی مورد نیاز برای تولید 

اولین وسیله ای که نیاز دارید دستگاه جوراب بافی است که نوع تک توپ آن حدود ۲ الی ۴ میلیون قیمت دارد.

دومین دستگاهی که نیاز دارید اتو یا همان دستگاه فینیش است که در انواع سایز بفروش می رسد که یک جفت آن قیمت آن حدود ۳۸۰ هزار تومان می باشد. تصویر اتو را در پایین مشاهده می کنید

تصویری از اتوی المنتی

سومین وسیله سردوز (زیگزال) است که برای بستن سر جوراب یا همان پنجه جوراب کار برد دارد. قیمت تقریبی آن حدود ۲.۵ میلیون تومان است. درضمن این دستگاه را دست دوم بخرید . بیخواد پول اضافه برای نو ندهید. نو با کارکرده فرقی ندارند. تصویر زیر سردوز را نشان می دهد.

سردوز جوراب بافی

چهارمین دستگاه ، دستگاه پس دوز است که کش جوراب را تنظیم و منظم میکند. قیمت آن تقریبا ۲ میلیون میباشد. تصویر زیر پس دوز را نشان میدهد.

پسدوز جوراب بافی

دوستان همین چهار مورد هسته کارگاه شما هستند که قیمت بالایی دارند به چند وسیله دیگر از جمله میله برگردون ، تنفگ برچسب زن ، قیچی ، میز، نیاز دارید که قیمت هر کدام بین ۳۰ الی ۱۰۰ هزار تومان میباشد.

خلاصه کلام: برای شروع این کار اول کسب تجربه بعد تحقیق در مورد بازار فروش محصول و نوع جنس تولیدی و گزینه اخر خرید دستگاه جوراب بافی مکانیکی خوب و سرحال.

۱۶. احتمالا کنجکاو هستید ببینید با این دستگاه جوراب بافی چه جورابایی میشه بافت ، در زیر تصویر نمونه کارارو گذاشتیم:

توصیه دوستانه: سعی کنید جورابی با دستگاه های مکانیکی تولید نمایید که ساده ترین طرح را داشته باشد. شیک و ساده…

۱۷. کار در خانه –  برق و سروصدای دستگاه ؟

از نظر برق که مشکلی نخواهید داشت و اتفاقا مصرف برق پایینی دارد.  اما از نظر سر و صدا کمی دچار مشکل خواهید شد،صدای دستگاه جوراب بافی مکانیکی نسبتا زیاد است اما اگر عایق کاری کنید اصلا اذیت نخواهید شد. این دستگاه ها هنگام کار لرزش دارند در نتیجه برای ساختمان های آپارتمانی مناسب نیستند. بدلیل سکوتی که در شب حاکم است در مناطق مسکونی اصلا دستگاه را روشن نکنید ، مطمئن باشید همسایه ها حمله خواهند کرد.

۱۸. سرعت تولید این دستگاه های چقدر است؟
بطور میانگین در هر یک ساعت و نیم  قادر به تولید یک جین است. (۲۴ لنگه).

۱۹. چند ساعت میشه با این دستگاه ها کار کرد؟
هر چقدر بیشتر کار کنید دستگاه روانتر خواهد شد . پس در طول روز ۲۴ ساعت هم میتوانید کار کنید.

نخ لمه

۲۰. سود این دستگاه ها چقدر است؟
جواب این سوالا کاملا به کیفیت محصول شما همچنین نحوه فروش  و استعداد شما در بازار یابی بستگی دارد.هر جین جوراب حدود ۴۰۰۰ هزار تومان سود خالص دارد

۲۱. تولید جوراب کف دوبل: 

اگر دقت کرده باشید جورابهایی که در بازار وجود دارد که کف دوبل میباشند ، این نوع جوراب را هم میتوان با دستگاههای مکانیکی بافت فقط یک قطعه جانبی به دستگاه اضافه میگردد تا وقتی که دستگاه جوراب بافی به ناحیه کف بافی رسید به جای یک نخ ، دو نخ تغذیه کند ( به همین سادگی) .

نکته : موقع خرید دستگاه حتما امتحان کنید که دستگاه مورد نظر جوراب رنگ تیره و روشن رو تمیز دربیاره و رنگ های روشن رو روغنی نکنه.

۲۲. متوسط وزن هر جین جوراب تولید شده با دستگاه جوراب بافی مکانیکی با توجه به سیلندر دستگاه: (با نخ های ترویرا ۱۵۰ و اسپاندکس ۴۰/۷۰ و نخ چینی )

۱۳۲ ——–۳۷۰گرم
۱۴۴——-۴۰۰ گرم
۱۵۶——-۴۸۰ گرم
۱۶۰——-۴۹۰گرم
۱۷۲——۵۲۰گرم
۱۸۰—–۵۸۰گرم
۲۰۰—–۶۷۰ گرم

آموزش‌های اینستاگرامی ما را از دست‌ندهید!

لینک پیج اینستاگرام جوراب بافی

تناسب مصرف نخ در جوراب با هم برابر نیستند در اکثر کانالها به این شکل حساب میکنند که تمام نخها با هم بابر مصرف میشه یعنی در جورابی که نخ چینی ۳۰ و ترویرا ۱۵۰ و اسپاندکس ۴۰/۷۰ استفاده میشه مقدار مصرف این نخها برابر هستند در صورتی که اصلا اینطور نیست !!
مقدار مصرف دقیق بصورت مساوی نیست بلکه بستگی به ضخامت و جرم نخ داره مثلا اسپاندکس ۴۰/۷۰ تشکیل شده از ترویرا ۷۵ و کش مغزی ۴۰ که مثلا یک متر اسپاندکس مذکور دو سوم ترویرا ۱۵۰ وزن داره (با احتساب وزن مغزی )ـ
اگر شما در هنگام شروع بافت نخها رو وزن کنید و یک جین تولید کنید متوجه میشید در یک جین جوراب ۵۰۰ گرمی اسپاندکس بالاترین نرخ رو داره فقط۱۴۰ گرم مصرف شده و ترویرا ۲۰۰ گرم و باقی چینی و کش نیز در هر جین ۳۰ گرم ضمنا اگر از اسپاندکس ۲۰/۷۰ استفاده میکنید وزن ان به ۱۳۰ گرم کاهش می یابد

قیمت دستگاه جوراب بافی خانگی

قیمت دستگاه جوراب بافی مکانیکی

قیمت دستگاه جوراب بافی اتومکانیک

آموزش جوراب بافی با دستگاه مکانیکی

سی دی اموزش جوراب بافی

آموزش جوراب بافی در تهران

ادرس فروش دستگاه جوراب بافی

قیمت نخ جوراب بافی

۲۳. وزن و اندازه ماشین مکانیکی

دستگاه ها ۴۵ سانت در ۴۵ سانت هستند و حدودا ۲۵۰ کیلو وزن دارند

تهیه و تنظیم : دوران راهبی

دستگاه جوراب بافی مکانیکی

بیشتر بخوانید:

۲۳۷ پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. رحیمی
  رحیمی گفته:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون، من از صفر میخوام اینکار رو شروع کنم. لطفا برای خرید وسایل کارگاه (در صورت امکان دست دو) راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  پاسخ
 2. علی منصوری
  علی منصوری گفته:

  سلام راستی من میخوام وام بگیرم یه پیش فاکتور دستکا ووساعیل مورد نیاز میخوام باید از کجا تهیه کنم

  پاسخ

تعقیب

  « دیدگاه های قدیمی تر

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  You have to agree to the comment policy.